Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Rosja chce wejść na rynek korwet

Przemysł zbrojeniowy, Marynarka wojenna, 25 kwietnia 2021

W czerwcu 2021, podczas salonu morskiego w Petersburgu, Rosja przedstawi nowe eksportowe warianty wielozadaniowych korwet, zaprojektowanych z myślą o klientach zagranicznych, którzy wykazali zainteresowanie rozwojem okrętów projektu 22160 podczas wystawy IDEX 2021. Poinformował o tym dyrektor generalny petersburskiego biura projektowo-konstrukcyjnego Siewiernoje – Andriej Djaczkow przy okazji podsumowania jego 75-lecia działalności. Nie tając, że Rosja ma zamiar dynamicznie wejść na obecnie bardzo chłonny międzynarodowy rynek korwet wielozadaniowych.

Pierwsza jednostka projektu 22160 – serii 6 nowych korwet patrolowych Rosji – Wasilij Bykow w składzie Floty Czarnomorskiej / Zdjęcie: WMF

Djaczkow powiedział, że jego biuro jest gotowe nawet specjalnie zmodyfikować projekt jednostki 22160, dostosowując go do indywidualnych wymagań klienta. Już w ubiegłym roku, podczas przygotowań do IDEX 2021 biuro Siewiernoje przedstawiło dwa warianty eksportowych korwet, bazujących na rozwiązaniach projektu 22160, wedle którego rosyjska flota – WMF złożyła zamówienie na 6 pierwszych jednostek. Trzy pierwsze – Wasilij Bykow (nr burtowy 368), Dmitrij Rogacziow (375) i Pawieł Dierżawin (363) – 94-metrowe, wypierające od 1500 do 1700 t, uzbrojone w system artyleryjski AK-176MA oraz kontenerowe, pionowe, poczwórne wyrzutnie pocisków Uran lub Kalibr, z pokładem lotniczym dla śmigłowców o masie do 12 ton – weszły już do składu Floty Czarnomorskiej (pierwszy 20 grudnia 2018). Trzy dalsze – Siergiej Kotow, Wiktor Wielikij i Nikołaj Siniagin przekazane mają zostać marynarce w okresie 2021 – 2022.

Jedna z wizji wielozadaniowej lekkiej korwety eksportowej projektu 22500, bazującej na platformie projektu 22160 – oferta Rosji na chłonnym obecnie rynku korwetowym / Ilustracja: Siewiernoje

Bazując na rozwiązaniach tych jednostek biuro Siewiernoje zamierza zaproponować potencjalnym klientom okręty projektów 22500, wypierający 1350 ton i większy – zmodyfikowany 22160, wypierający 1800 t. Rosjanie proponują oczywiście swoje systemy i uzbrojenie, w tym systemy eksportowych pocisków manewrujących w wariancie przeciwokrętowym (w projekcie 22160 – dwa poczwórne, pionowe kontenery startowe pocisków przed pomostem dowodzenia). Ale – jak oświadczył Andriej Djaczkow, Siewiernoje może dostosować projekty do wymaganego lub preferowanego przez zamawiającego zagranicznego systemu uzbrojenia. Według dyrektora, platforma morska projektu 22160 jest uniwersalna i modułowa, z całkowicie otwartą architekturą, podatną na dostosowanie do konkretnych wymagań.

Podsumowując 75-lecie biura Siwiernoje dyrektor Djaczkow powiedział, że jest dumny z tego, iż jego instytucja nadzoruje modernizację największego obecnie atomowego krążownika świata – Admirał Nachimow (w ZSRR był znany jako Kalinin), okrętu, który otrzyma zupełnie nowe systemy uzbrojenia rakietowego (pociski przeciwlotnicze S-400 i przeciwokrętowe Oniks). Innym zaś powodem do dumy dyrektora jest to, iż zaprojektowane przez petersburskie biuro fregaty rakietowe projektu 22350 staną się już wkrótce głównym nawodnym orężem Rosji. Przypomniał on, że to z pokładu – pierwszej fregaty serii – Admirała Gorszkowa odpalono pierwsze hiperdźwiękowe Cirkony.

 


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.