Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Patrioty dla Turcji

Strategia i polityka, 15 września 2009

Pentagon wyraził zgodę na sprzedaż Turcji systemów Patriot za ponad 7,8 mld USD. Turcja jest jedynym krajem NATO graniczącym z Iranem.

Planowany kontrakt ma obejmować 13 baterii startowych (4-8 wyrzutni każda), 72 pociski PAC-3 i 197 MIM-104E GEM-T oraz po 4 pociski kontrolne. Mają być one warte 7,8 mld USD. Turcja ma ponadto zakupić elementy systemu rozpoznania, dowodzenia i łączności, w tym 8 AN/USQ-140(V)(2)(c) (RT-1785) lub AN/USQ-140(V)(11)(c), 13 radarów AN/MPQ-65, 4 TCS (Tactical Command Systems), 13 BCS (Battery Command Posts), 6 (CRG) Communication Relay Groups, 13 ECS (Engagement Control Stations), 48 wyrzutni M902 LS, 52 AMG (Antenna Mast Groups), 13 systemów zasilających (EPP III), 100 radiostacji VHF Thales 9310C, 150 systemów transmisji danych VHF Thales 9310C.

Notę zawierającą informacje na ten temat przesłała 9 września do Kongresu podległa Pentagonowi Defense Security Cooperation Agency (DSCA). Głównymi kontraktorami ze strony USA mają być Raytheon Corporation z Andover i Lockheed Martin z Dallas. W czasie 24 miesięcy miałoby zostać przeszkolonych 26 przedstawicieli kontraktora z Turcji.

Turcja zamierza użyć systemów Patriot do ochrony własnego terytorium - w domyśle przed zagrożeniem ze strony Iranu. Iran pozostaje w poważnym konflikcie z USA ze względu na swój program atomowy. Może on doprowadzić do powstania uzbrojenia atomowego. Iran rozwija też środki przenoszenia, w tym rakiety balistyczne, które w niedalekiej przyszłości mogą uzyskać zasięg pozwalający na zaatakowanie terytorium Stanów Zjednoczonych.

Turcja ogłosiła przetarg na dostawy zestawów przeciwlotniczych w marcu 2007 (Turecki przetarg na system obrony powietrznej). Do złożenia ofert zaproszono USA, Rosję, ChRL i Izrael, które zaoferowały - odpowiednio - zestawy PAC-2/3, S-400, HQ-9 (FD-2000) i Arrow 2. Po rozstrzygnięciu przetargu Turcja zamierzała kupić 4-12 zestawów za 1-4 mld USD. Dostawy miały rozpocząć się w 2010.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.