Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

PNS Zulfiquar w Pakistanie

Przemysł zbrojeniowy, Marynarka wojenna, Strategia i polityka, 15 września 2009

Przedwczoraj do portu w Karaczi przybyła pierwsza w fregat typu Zulfiquar (F-22P). Okręt został przyjęty do pakistańskiej marynarki wojennej w czerwcu. Jednak dopiero teraz przybył do portu macierzystego.

PNS Zulfiquar. Na dziobie widoczna wieża 76-mm armaty (chińska wersja rosyjskiej AK-176M), za nią wyrzutnia pocisków przeciwlotniczych FM-90 (eksportowa wersja skopiowanych i zmodernizowanych, francuskich Crotale). Na śródokręciu dwie, czterokontenerowe wyrzutnie pocisków przeciwokrętowych C-802 o zasięgu 120 km (w wersji podstawowej). Na tylnym hangarze dwie siedmiolufowe 30-mm armaty typ 730 do obrony bezpośredniej. Na rufie - pokład śmigłowcowy, który w F-22P jest używany przez śmigłowce Z-9EC, licencyjną wersję francuskich Eurocopterów Dauphin. Jednostka może również zwalczać okręty podwodne, za pomocą pocisków rakietowych RDC-32 oraz torped, odpalanych z dwóch potrójnych wyrzutni ET-52C / Zdjęcie: Pakistan Navy

Zulfiquar został zwodowany w stoczni Hudong Zhonghua, w Szanghaju, 5 kwietnia 2008. W czerwcu bieżącego roku został oficjalnie włączony w skład marynarki wojennej Pakistanu. Od tego czasu trwał jego rejs powrotny, połączony z testami morskimi. W tym okresie odwiedził m.in. porty wojenne Malezji i Sri Lanki. Ostatnie tygodnie spędził na ćwiczeniach z innymi okrętami Pakistan Navy. Dopiero w poniedziałek zawinął do bazy w Karaczi.

Wydarzenie to jest o tyle istotne, że Zulfiquar jest pierwszym, dużym okrętem nawodnym Pakistanu, który jest fabrycznie nowy. Do tej pory Islamabad kupował zawsze jednostki używane, głównie w Wielkiej Brytanii i USA. Po drugie, jest to kolejny przykład udanej współpracy wojskowo-gospodarczej między Pakistanem a Chinami.

Islamabad zamówił 4 fregaty - rozwinięcie chińskich okrętów Typu 053H3 - w 2005. Wartość kontraktu, łącznie z uzbrojeniem, to 750 mln USD, przy czym 3 jednostki są produkowane w Szanghaju, a ostatnia zostanie wykonana w Karaczi, w ramach transferu technologii.

PNS Shamsheer został już zwodowany w październiku 2008 i zostanie przekazany Pakistanowi w styczniu przyszłego roku. W trzecim kwartale 2010 Chińczycy przekażą również PNS Saif, zwodowany 3 miesiące temu. Ostatni (PNS Aslat) ma wejść do służby do 2013.

Okręty o wyporności 3144 t i długości 123 m są jednostkami wielozadaniowymi, zbudowanymi przy wykorzystaniu technologii, zmniejszających powierzchnię odbicia radiolokacyjnego. W połączeniu z wykorzystaniem względnie nowoczesnego chińskiego uzbrojenia, pozwoli to na istotne zwiększenie możliwości bojowych pakistańskiej marynarki wojennej.

Zulfiquary zastąpią fregaty typu Tariq, czyli ex-brytyjskie Amazony/Typ 21, które weszły do służby w latach 1970., a zostaną wycofane z pakistańskiej marynarki wojennej w następnej dekadzie.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.