Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Chińska CZ-6 wyniosła 9 satelitów

Astronautyka, Strategia i polityka, 28 kwietnia 2021

Wczoraj, 27 kwietnia 2021 o 11:20 czasu pekińskiego (03:20 UTC) z Centrum Kosmicznego Taiyuan w prowincji Shanxi wystartowała lekka rakieta nośna CZ-6. Na jej pokładzie znajdowało się 9 małych satelitów. Wszystkie trafiły na zaplanowane orbity.

Rakieta nośna Chang Zheng 6 (CZ-6) startuje z Centrum Kosmicznego Taiyuan w prowincji Shanxi, 27 kwietnia 2021, 11:20 czasu pekińskiego (03:20 UTC) / Zdjęcie: CZK

Satelity wyniesione przez CZ-6 mają prowadzić badania technologii i misje obserwacji Ziemi dla swoich operatorów. Para satelitów teledetekcyjnych – Qilu-1 i Qilu-4 ma operować dla Shandong Industrial Research Institute. Qilu-1 jest wyposażony w radar z syntetyczną aperturą, który zapewnia obrazowanie powierzchni Ziemi w każdych warunkach pogodowych. Jego obserwacje uzupełnią panchromatyczne optyczne systemy obrazowania Qilu-4. Oba satelity mając pomóc w rejestrowaniu gruntów i monitorowaniu rolnictwa, a także planowaniu urbanistycznym.

Foshan No.1 jest wyposażony w kamerę panchromatyczną o wysokiej rozdzielczości, która może rejestrować obrazy w rozdzielczości do 50 cm. Zbudowany dla Jihua Laboratory przez Gengyu Muxing Space Technology Company z Pekinu, ma masę około 100 kg i planowaną żywotność wynoszącą 3 lata. Został zaprojektowany do współpracy z Qilu-4 w celu tworzenia obrazów stereo, używając dwóch obrazów jednocześnie pod różnymi kątami.

Satelita NEO-1, opracowany przez Origin Space, przeprowadzi na orbicie demonstracje technologii przyszłych misji wydobycia minerałów z asteroid. Na pokładzie satelity znajduje się również system obrazowania.

Tanqui-9 to eksperymentalny satelita komunikacyjny, który służy jako prekursor proponowanej przez Guodian Gaoke Konstelacji Apokalipsy, mającej na celu zapewnienie przekazywania danych w regionach, w których tradycyjny zasięg łączności jest słaby.

Taijing II-01, zbudowany przez Beijing Weina Star Technology Company, oraz para satelitów Jin Zijing, czyli Golden Bauhinia – Beijing Zero-G Lab, będą używane w misjach optycznego obrazowania Ziemi.

Zhongan Guotong 1, znany również jako Hangsheng-1, przeprowadzi dwufunkcyjną demonstrację technologii i misję obrazowania optycznego dla Hunan Hangsheng Satellite Technology Company i Zhongan Guotong Satellite Technology Development Company.

Rakieta nośna Chang Zheng 6 (CZ-6) została zaprojektowana do przenoszenia lekkich ładunków na niską orbitę okołoziemską. To trzystopniowy pojazd na paliwo ciekłe, którego prototyp wykonał pierwszy lot we wrześniu 2015. Wczorajszy start był piątą misją rakiety tego typu (CZ-6 umieściła na orbitach 13 satelitów, 2020-11-06, Drugi start CZ-6, 2017-11-25).

CZ-6 może umieścić ładunki o łącznej masie do 1500 kg na niskiej orbicie okołoziemskiej lub 1080 kg na 700-kilometrowej orbicie synchronicznej ze Słońcem. We wczorajszym starcie satelity zostały umieszczone na orbicie synchronicznej ze Słońcem o perygeum 495 km, apogeum 508 km i nachyleniu 97,4 st.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.