Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Nieudany start Kalibr-NK

Wypadki, Marynarka wojenna, 30 kwietnia 2021

W czasie prób fabrycznych po modernizacji fregaty (wcześniej – dużego okrętu ZOP) Marszał Szaposznikow (numer burtowy 543) testowano różne typy uzbrojenia. Z okrętu prowadzono strzelania z działek, strzelano do celów powietrznych, wystrzeliwano torpedy i pociski samosterujące oraz zrzucano bomby głębinowe. W jednym z testów z pionowej wyrzutni wystrzelono ćwiczebny pocisk samosterujący Kalibr-NK.

Nieudany start pocisku samosterującego Kalibr-NK z fregaty Marszał Szaposznikow / Zdjęcie: YouTube via UMK

Test okazał się nieudany. Tuż po starcie z pionowej wyrzutni pocisk odchylił się od normalnego toru lotu i po kilku rotacjach wpadł do wody niedaleko okrętu. Pod wodą poruszał się do czasu wypalenia paliwa. Zagrożenie, które stanowił, było jednak ograniczone ze względu na brak głowicy bojowej.

Incydent nie wpłynął na harmonogram prac nad fregatą. Po zakończeniu testów została ona przekazana Flocie Oceanu Spokojnego WMF, w której 27 kwietnia 2021 weszła w skład sił stałej gotowości. Podstawowe uzbrojenie Marszała Szaposznikowa stanowią pociski samosterujące Kalibr-NK (a w przyszłości także hiperdźwiękowe Cirkon) i H-35 Uran.

W ramach modernizacji wymieniono prawie całe wyposażenie pokładowe i większość uzbrojenia fregaty. Wymieniono blisko 80% okablowania i ponad 40% struktury kadłuba. Wszystkie prace przeprowadzono w zakładach Dalzawod we Władywostoku.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.