Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Wzrost budżetu obronnego Ukrainy?

Strategia i polityka, 15 września 2009

Premier Ukrainy, Julia Timoszenko przedstawiła projekt budżetu na 2010. Wydatki obronne na ten rok mają wzrosnąć o 10%. Te wyliczenia nie uwzględniają jednak inflacji i patologicznej struktury budżetu.

W 2009 wydatki obronne i bezpieczeństwo Ukrainy zaplanowano na 35,2 mld hrywien. W 2010 mają one wzrosnąć do 38,7 mld hrywien (ok. 5,2 mld USD). Wydatki Ministerstwa Obrony mają wynieść 12,734 mld hrywien (8,284 mld z normalnego budżetu, reszta ze środków specjalnych), o miliard więcej niż w 2009.

Na utrzymanie żołnierzy we wszystkich resortach Ukraina chce przeznaczyć 20 mld hrywien. Oznacza to 2720 hrywien na przeciętnego żołnierza.

Premier Timoszenko zapowiedziała racjonalizację wydatków na armię. Wspomniała przy tym o częstych dotąd naruszeniach prawa przy zakupach żywności dla żołnierzy. Zdarzało się, że była ona kupowana 3-4 razy drożej niż wynosiła cena rynkowa.

Ukraińska premier powiedziała też, że do Ministerstwa Obrony nie trafiły 2 mld USD ze sprzedaży zbędnego uzbrojenia za granicę. O tę sytuację Timoszenko obwiniła państwową kompanię handlującą bronią - Ukrspeceksport, która - jak stwierdziła - pozostaje poza kontrolą rządu. Nadzór nad przedsiębiorstwem prowadzi prezydent Wiktor Juszczenko, który doprowadził do wielu nieprawidłowości m.in. przy sprzedaży uzbrojenia Gruzji.

Budżet na 2010 został już skrytykowany przez sztab generalny. Według jego oceny, w rozdziale dotyczącym reformowania armii środków jest 6 razy mniej niż w 2009, a finansowanie sił szybkiego reagowania będzie 5,3 raza mniejsze. Planowane wydatki na profesjonalizację będą w 2010 realnie 4,3 raza mniejsze niż zrealizowane w 2008.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.