Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Rumunia bliżej systemu przeciwokrętowego

Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 30 kwietnia 2021

Ministerstwo Obrony Narodowej Rumunii podpisało międzyrządową umowę z USA związaną z programem nabycia nadbrzeżnego mobilnego systemu przeciwokrętowego Sistem de instalații mobile de lansare rachete antinavă. Rumuński parlament zatwierdził już środki na ten cel w wysokości 286 mln USD bez VAT.

 Zarówno efektory jak też koncepcja rumuńskiego systemu są zbliżone do Morskiej Jednostki Rakietowej ze składu MW RP / Zdjęcie: MON

Pozyskiwany system będzie przeznaczony do obrony wybrzeża i obszarów przybrzeżnych przed okrętami nawodnymi. Jego zasadniczy element mają stanowić pociski NSM. System będzie również dysponował bezpiecznymi systemami łączności do pozyskiwania danych o celach z własnych i sojuszniczych źródeł, takich jak okręty i statki powietrzne. Zdolności budowane na potrzeby Forțele Navale Române (rumuńskiej marynarki wojennej) mają obejmować nowoczesny i przetestowany system pocisków przeciwokrętowych dostosowany do współczesnego pola walki, system szkolenia personelu i systematyczną aktualizację oprogramowania pocisków oraz baz danych.

W skład Sistem de instalații mobile de lansare rachete antinavă wejdą m.in. cztery mobilne wyrzutnie pocisków przeciwokrętowych, pojazdy dowodzenia, kontroli i łączności, pojazdy transportowo-załadowcze i sensory. Ponadto zapewnione zostanie wsparcie logistyczne systemu, sprzęt do obsługi technicznej i testów, sprzęt kryptograficzny i specjalny, szkolenie personelu i inne elementy wsparcia eksploatacji.

System nabywany jest w ramach procedury FMS. Zastąpi on używane w Rumunii 4K51 Rubież. Kontrakt na dostawę systemów będzie obowiązywał w latach 2021-2024. Spodziewana data zakończenia dostaw to IV kwartał 2024.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.