Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Rozbił się samolot testowy ZeroAvia

Wypadki, Lotnictwo cywilne, 02 maja 2021

29 kwietnia 2021 ok. 15:30 podczas lądowania na lotnisku Cranfield w Wielkiej Brytanii rozbił się samolot Piper Malibu używany przez ZeroAvia do testowania układu napędowego zasilanego wodorem. Samolot przewrócił się na nierównościach poza pasem w końcowej fazie kołowania i połamał. Od kadłuba odłamało się lewe skrzydło i usterzenie poziome.

Samolotem leciała dwuosobowa załoga. Jej członkowie nie odnieśli obrażeń.

Rozbity samolot Piper Malibu używany przez ZeroAvia do testowania układu napędowego zasilanego wodorem. Samolot został poważnie uszkodzony, ale prawdopodobnie nadaje się do naprawy / Zdjęcie: Cranfield Fire Department

31 marca ZeroAvia ogłosiła plany opracowania 50-miejscowego samolotu pasażerskiego napędzanego wodorem. Na projekt uzyskała 24,3 mln USD kapitału od nowych inwestorów, w tym British Airways. Start-up z Kalifornii wykorzystuje Pipera Malibu jako latające stanowisko testowe. Jego układ napędowy składa się z ogniw paliwowych i akumulatora, z którego moc przekazywana jest do silnika elektrycznego napędzającego śmigło.

ZeroAvia przygotowywała się do przeprowadzenia 70-milowego lotu między lotniskiem Cranfield i Kemble w południowej Anglii. Później jej samolot miał przelecieć około 250 mil z Orkadów do Szkocji.

Rozbity samolot to jednosilnikowy dolnopłat Piper PA-46-350P Malibu Mirage, zn. rej. G-HYZA, nr ser. 4636130. Należy do spółki ZeroAvia.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.