Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Kalendarium Albatrosa i Mewy w 2021

Przemysł zbrojeniowy, Marynarka wojenna, 02 maja 2021

Inspektorat Uzbrojenia (IU) MON potwierdził oficjalnie nasze wcześniejsze doniesienia o planowanym intensywnym majowym harmonogramie prób morskich drugiego, seryjnego niszczyciela min projektu 258 ze stali małomagnetycznej – ORP Albatros. Testy jednostki oznaczonej w dokumentach IU jako 258/II (czyli Albatrosa) powinny się rozpocząć w II kwartale 2021, zaś na początku drugiej połowy roku (czyli latem) zaplanowano początek prób zdawczo-odbiorczych okrętu. ORP Albatros ma zostać przekazany użytkownikowi – Marynarce Wojennej RP na przełomie 2021 i 2022.

ORP Albatros i ORP Mewa przy nabrzeżu wyposażeniowym stoczni Remontowa Shipbuilding. W maju 2021 pierwszy okręt ma przejść intensywne próby morskie, drugi zaś rozpocząć próby portowe na uwięzi / Zdjęcie: Przemysław Gurgurewicz

Próby ORP Mewa, według dokumentacji IU – okrętu 258/III, przesunięte są o 4 miesiące w stosunku do harmonogramu ORP Albatros i mają rozpocząć się wiosną 2021 od portowych testów na uwięzi (sprawdzających m.in. moc maszynowni i siłę uciągu systemu napędowego) – HAT (Harbor Acceptance Test). Zgodnie ze schematem, należy oczekiwać prób morskich Mewy latem, a jej oficjalnego odbioru przez flotę – wiosną 2022.

Pierwszy prototypowy ORP Kormoran uzbrojono w artyleryjsko-rakietowy system wieżowy Wróbel II – ZU-23-2MR (dzieło ZM Tarnów i WITU Zielonka). Natomiast dwa seryjne niszczyciele min, wycenione na 1,186 mln zł, według projektu miały otrzymać docelowe – zdalnie kierowane nowe polskie wieże artyleryjskie z działami 35 mm – OSU-35K (dawniej Tryton – dzieło WAT, AMW, PIT-Radwar i ZM Tarnów). Wszystko wskazuje jednak na to, że oba okręty wyjdą w morze na próby z przygotowanymi jedynie pod ich instalację lawetami. Nieoficjalnie mówi się, że są problemy z masą wież. Również nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że wytwórcy mają się uporać z problemami do jesieni 2021, tak, aby w okresie październik-listopad 2021 można było rozpocząć integrację pierwszej wieży z kadłubem ORP Albatros i jego systemami kierowania walką.

Rzecznik IU, mjr Krzysztof Płatek informuje jednak, że problemów nie ma. Zgodnie z zapisami umowy na budowę seryjnych nowoczesnych niszczycieli min typu Kormoran II instalacja nowego okrętowego 35-mm artyleryjskiego systemu uzbrojenia OSU-35K (Tryton) jest realizowana zgodnie z przyjętym przez strony harmonogramem – napisał w odpowiedzi na nasze pytanie.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.