Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Polacy na Swift Response 21

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 11 maja 2021

Wczoraj, 10 maja 2021, na lotnisko Boboc w Rumunii desantowało się około 500 spadochroniarzy z 6 Brygady Powietrznodesantowej. Operacja została przeprowadzona w ramach rozpoczętych 4 maja br. ćwiczeń Swift Response 21, będących częścią znacznie manewrów Defender Europe 21.

W desancie w Rumunii wzięło udział blisko 500 żołnierzy z 6. Brygady Powietrznodesantowej, którzy wraz z uzbrojeniem i sprzętem zostali przerzuceni z Balic na pokładach 6 samolotów z 3. Skrzydła Lotnictwa Transportowego / Zdjęcia: Marcin Sigmund

Skoczkowie desantowali się na lotnisko Boboc około godz. 13:00 z wysokości 400 m z pokładów 5 transportowców CASA C-295M z 8. Bazy Lotnictwa Transportowego. Natomiast z pokładu C-130E z 33. Bazy Lotnictwa Transportowego zrzucono tarę desantową z pojazdem aeromobilnym i moździerzem. Operacja załadunku ludzi i sprzętu oraz start do wykonania zadania odbyły się na lotnisku w Balicach.

W desancie w Rumunii wzięło też udział około 100 spadochroniarzy z amerykańskiej82. Dywizji Powietrznodesantowej, rumuńskiego 495. batalionu powietrznodesantowego, holenderskiej 11. Brygady Aeromobilnej i niemieccy wchodzący w skład holendersko-niemieckiej Dywizji Sił Szybkiego Reagowania, którzy wraz z uzbrojeniem i sprzętem desantowali się z pokładów 8 kolejnych transportowców NATO.

Zadaniem sił dowodzonych przez żołnierzy 6 BPD było odbicie sojuszniczego lotniska opanowanego przez niezidentyfikowane oddziały, tzw. zielone ludziki. Po zabezpieczeniu terenu, zadaniem spadochroniarzy było stworzenie wysuniętej bazy operacyjnej, naprowadzenie samolotów transportowych i przyjęcie przewożonego przez nie sprzętu. Działania te stanowiły sprawdzian zupełnie nowych zdolności 6 BPD, bowiem po raz pierwszy w historii odpowiadała ona za dowodzenie operacją sojuszniczą na takim szczeblu zarówno na etapie planowania, jak i podczas operacji desantowej i działań na poligonie.

Przeprowadzenie tak zaawansowanych działań wymagało trwającego niemal rok planowania. Brali w nim udział żołnierze 6 BPD, m.in. z sekcji szkoleniowej, logistycznej, rozpoznawczej oraz pionu spadochronowo-lotniczego, a także przedstawiciele armii amerykańskiej, holenderskiej i rumuńskiej. Ćwiczony scenariusz w możliwie najbardziej realistycznym stopniu miał odzwierciedlać zagrożenia konfliktu hybrydowego. Powrót żołnierzy 6 BPD z Rumunii przewidziany jest 14 maja br.

Prowadzone od początku do połowy maja br. równolegle na terytorium Estonii, Rumunii i Bułgarii ćwiczenia Swift Response obejmują operacje powietrznodesantowe, w których udział bierze ponad 7 tys. żołnierzy z 11 krajów. Coroczne manewry mają demonstrować strategiczne wykorzystanie globalnych sił reagowania i potwierdzać zdolność amerykańskiego dowództwa w Europie do wysyłania oddziałów o wysokiej gotowości do wyznaczonego regionu. Celem ćwiczeń jest zwiększenie interoperacyjności jednostek państw sojuszniczych i partnerskich oraz zapewnienie realistycznych i dynamicznych szkoleń dla uczestniczących w nich oddziałów.

Poza żołnierzami 6 BPD w tegoroczne ćwiczenia Swift Response zaangażowany jest też personel Zespołu Ewakuacji Medycznej z 8. BLTr., który wraz z samolotem C-295M i załogą pełni dyżur w Balicach na wypadek konieczności przetransportowania polskich żołnierzy, którzy potrzebowaliby pomocy medycznej.

Swift Response 21 są częścią międzynarodowych, połączonych manewrów o nazwie Defender Europe 21, które potrwają do połowy czerwca br. na obszarze od regionu bałtyckiego do Maroka. Zorganizowane w ubiegłym roku po raz pierwszy Defender Europe miały być największym przerzutem wojsk z USA do Europy od czasów zimnej wojny, jednak z powodu pandemii koronawirusa zostały znacznie ograniczone.

W tegorocznych, ukierunkowanych głównie na sprawdzenie gotowości operacyjnej oraz współpracy z sojusznikami i partnerami NATO, manewrach Defender Europe bierze udział łącznie około 30 000 żołnierzy z 26 krajów, którzy doskonalą swoje umiejętności na 30 poligonach na obszarze 14 państw Europy.

W tym roku do kierownictwa ćwiczeń oddelegowano kilkunastu polskich oficerów z 18. Dywizji Zmechanizowanej, by zebrali doświadczenia niezbędne do przygotowania przyszłorocznej edycji, organizowanej, ponownie jak w 2020, w północnej części wschodniej flanki NATO, w tym w Polsce.

Wielonarodowe, połączone ćwiczenia dowódczo-sztabowe Defender Europe organizowane przez Dowództwo Sił Lądowych USA w Europie i Afryce (USAREUR-AF), są ukierunkowane na budowanie strategicznej i operacyjnej gotowości oraz interoperacyjności między siłami USA, NATO, sojusznikami i partnerami sojuszu w Europie.

Na podstawie informacji Marcina Sigmunda
GaleriaDrukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.