Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Jubileusz legendy polskich wiropłatów

Ludzie, Lotnictwo cywilne, 21 maja 2021

Warszawski Klub Seniorów Lotnictwa uroczyście uczcił 95-lecie urodzin mgr. inż. Ryszarda Witkowskiego – jednego z pierwszych polskich pilotów śmigłowcowych, nestora pilotów doświadczalnych, działacza lotniczego, publicysty Skrzydlatej Polski. Jak przystało na legendę polskich pilotów wiropłatowych Jubilat otrzymał od kolegów i przyjaciół okazały tort ozdobiony modelem śmigłowca.

Jubilat – legendarny polski pilot wiropłatowy mgr inż. Ryszard Witkowski (po lewej) z prezesem Stowarzyszenia Lotników Polskich płk Kazimierzem Pogorzelskim – również pilotem śmigłowcowym / Zdjęcie: Andrzej Szymczak – wiceprezes Warszawskiego Klubu Seniorów Lotnictwa

Ryszard Witkowski urodził się 9 maja 1926 w Milanówku. Był żołnierzem AK, uczestniczył w przyjmowaniu alianckich zrzutów lotniczych dla Polski Podziemnej. Za pomoc udzielaną Polakom pochodzenia żydowskiego podczas okupacji otrzymał w 1993 zaszczytne miano Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata. Drogę do lotnictwa zaczął od harcerstwa i modelarstwa przed wojną. Po wojnie studiował w Szkole Inżynierskiej Wawelberga i Rotwanda, a potem na Wydziale Lotniczym Politechniki Warszawskiej. Podczas studiów rozpoczął lotnicze szkolenie szybowcowe (legimuje się Złotą Odznaką Szybowcową z trzema diamentami). W 1949 rozpoczął pracę w warszawskim Instytucie Lotnictwa. Został jednak aresztowany przez UB, represjonowany i pozbawiony prawa do pracy. W czasie postalinowskiej odwilży wrócił do Instytutu Lotnictwa stając się pilotem doświadczalnym Działu Badań w Locie. Jako jeden z pierwszych pilotów w Polsce uzyskał w Świdniku licencję pilota wiropłatowego. Pilotował legendarny pierwszy polski śmigłowiec – BŻ-1 Gil, zaprojektowany przez trio konstruktorów – Bronisława Żurakowskiego, Zbigniewa Brzoskę i Tadeusza Chylińskiego (jedyny egzemplarz został obecnie odrestaurowany i znajduje się w zbiorach Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie).

Od tej pory swoje życie Jubilat związał ze śmigłowcami . Wprowadzał do eksploatacji kolejne ich egzemplarze i generacje, także jako pionier ich zastosowania w agrolotnictwie. Prowadził je w Polsce, ale także w Indonezji, Libii, Nigerii, USA, Kanadzie, krajach byłego ZSRR i w państwach skandynawskich. W latach 1981-83 członek Międzynarodowej Komisji Śmigłowcowej FAI w Paryżu i jej wiceprezydent. Otrzymał z tego tytułu Złoty Medal Wiropłatowy Międzynarodowej Federacji Lotniczej. 

Ryszard Witkowski przyczynił się do reinkarnacji Aeroklubu Polskiego w 1956. Organizował m.in. Śmigłowcowe Mistrzostwa Świata w Piotrkowie Trybunalskim. Był prezesem Rady Seniorów Lotnictwa Aeroklubu Polskiego, zrzeszającej lokalne Kluby Seniorów. Do dzisiaj jest cenionym i aktywnym publicystą lotniczym, autorem wielu książek uważanych za fundamentalne zbiornice wiedzy o pilotażu wiropłatów.

Agencja Lotnicza Altair i redakcja Skrzydlatej Polski życzą Jubilatowi wielu lat w zdrowiu i kolejnych pomysłów lotniczej publicystyki.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.