Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Stała wystawa chwały polskich skrzydeł w Uxbridge

Historia, Lotnictwo wojskowe, 28 maja 2021

W obecności premiera W. Brytanii Borisa Johnsona i ambasadora RP w Londynie prof. Arkadego Rzegockiego uroczyście otwarto w dawnej kwaterze 11. Grupy Myśliwskiej RAF Fighter Command z czasów Bitwy o Anglię – w podziemnym bunkrze w Uxbridge – wystawę pamiątek po polskich lotnikach, mechanikach i Polkach w mundurach z kobiecej służby pomocniczej – walczących u boku lotnictwa brytyjskiego podczas II wojny światowej.

Premier Boris Johnson – po prawej i ambasador – prof. Arkady Rzegocki – otwierają wystawę poświęconą wkładowi polskiego lotnictwa w zwycięstwo w Bitwie o Anglię w bunkrze dowodzenia w Uxbridge / Zdjęcie: gov.pl

Wystawę, która ma mieć charakter stałej ekspozycji, zorganizowano dla uczczenia wkładu polskiego lotnictwa w zwycięstwo w Bitwie o Anglię i dla uświetnienia obchodów jej 80-lecia. A przypominać ma ona Brytyjczykom o 18 500 Polakach w lotniczych uniformach, którzy działali z ziemi angielskiej u boku RAF. Obecność premiera Johnsona jest naturalnym efektem tego, iż posłuje on do Izby Gmin z okręgu wyborczego Uxbridge and South Ruislip. W skład ekspozycji – przygotowanej przez Polish Air Force Memorial Comittee (PAFMC), któremu przewodzi syn asa naszego lotnictwa myśliwskiego Franciszka Kornickiego (wybranego swego czasu głosami publicznymi na generalnego patrona samolotu Spitfire RAF Museum) – Richarda Kornickiego, weszły m.in. pamiętniki mechanika Tadeusza Kwissy, bojowa kurtka lotnicza Aleksandra Gabszewicza, części samolotów, odznaki i medale. Z historią naszych skrzydeł zaznajamia Brytyjczyków specjalny film.

Zgromadzone przedmioty przypominać mają zwiedzającym o tych niewielu w polskich lotniczych mundurach, którzy nad Londynem walczyli ramię w ramię z lotnikami RAF / Zdjęcia: Meyvaertmuseum

Polską wystawę lotniczą sfinansowała rada londyńskiej dzielnicy Hillingdon, związanej z losami naszych lotników. Dzięki jej zaangażowaniu polska lotnicza ekspozycja będzie permanentnym symbolem historii bojowej naszych skrzydeł w Anglii – dostępnym od maja 2021 wszystkim zwiedzającym centrum operacyjne odpowiedzialne za obronę południa i wschodu kraju latem 1940.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.