Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Indie poszukują następców T-72M/M1

Strategia i polityka, Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, 04 czerwca 2021

Indyjskie Ministerstwo Obrony ogłosiło 1 czerwca 2021, że zamierza pozyskać ponad 1700 perspektywicznych pojazdów bojowych (Future Ready Combat Vehicles, FRCV). Mają one zastąpić stare rosyjskie czołgi T-72M/M1 Ajeya. Rozpoczęcie dostaw jest spodziewane w 2030.

Zapytanie skierowano do 12 potencjalnych oferentów (Original Equipment Manufacturers, OEM). Indie oczekują, że współpraca z wybranym dostawcą będzie się odbywać na zasadach partnerstwa strategicznego (Strategic Partnership, SP). W związku z tym wymagają od dostawcy transferu technologii ze zgodą na ich wykorzystanie w innych programach rozwojowych. Wymagane jest wsparcie logistyczne, przeszkolenie indyjskich użytkowników FRCV i zbudowanie ośrodków obsługowych.

Indyjski T-72M1 Ajeya / Zdjęcie: MO Indii

Do OEM Indie zaliczyły: francuskiego Nextera (Leclerc), rosyjski Uralwagonzawod (T-90 i T-14 Armata), reprezentowany przez Rosoboroneksport (ROE), południowo koreański Hyundai Rotem (K1), amerykański General Dynamics (M1AX Abrams), niemieckie KMW i Rheinmetall (Leopard), ukraińskie Zakłady im. Małyszewa (T-84) poprzez Ukrspeceksport, włoskie konsorcjum Iveco i Oto Melara (Leonardo) z Ariete, serbski Yugoimport (M-84), izraelski Mantak/Israel Ordnance Corps (Merkava), brytyjskie konsorcjum oferujące Challengera oraz tureckiego Otokara (Altay). W rywalizacji ma też uczestniczyć Indian Defence Research and Development Organisation (DRDO). Oferenci mają czas na odpowiedź do połowy września 2021.

Z RFI (Request for Information) wynika, że FRCV muszą mieć zdolność do działania w szerokim zakresie warunków terenowych, w tym na obszarach położonych na dużych wysokościach, równinach i pustyniach. Zgodnie z wymaganiami czołg musi być wyposażony w broń główną zdolną do niszczenia różnego rodzaju celów lądowych, w tym czołgów, pojazdów opancerzonych, a także bezzałogowych statków latających i śmigłowców. FRCV musi być w stanie działać w środowiskach sieciowych w warunkach przeciwdziałania elektronicznego. Powinien być wyposażony w zdalnie sterowany moduł uzbrojenia, w tym broń przeciwlotniczą do zwalczania bsl. Wyposażenie elektroniczne musi uwzględniać najnowsze technologie i techniki, takie jak sztuczna inteligencja czy aktywne metody ukrywania przed systemami rozpoznania. Załogę czołgu ma stanowić maksymalnie 3 żołnierzy.

Według indyjskich źródeł wojskowych, FRCV zastąpi T-72M1 Ajeya, natomiast czołgi T-90S i Arjun pozostaną w służbie. Armia indyjska eksploatuje obecnie 3565 czołgów podstawowych, w tym 122 Arjuny, 2418 T-72M/M1 Ajeya, 1025 T-90S i 1100 czołgów innych modeli. T-72M1 Ajeya to zmodernizowana wersja sowieckiego T-72, produkowana na licencji w Indiach od 1978. Wariant eksportowy T-72 jest uzbrojony w armatę kal. 125 mm 2A46M z automatem ładowania, który może pomieścić 24 naboje.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.