Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Kontrakt USMC dla Northrop Grummana

Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, 05 czerwca 2021

Departament Obrony USA poinformował, że Northrop Grumman uzyskał kontrakt o wartości do 81,03 mln USD na dostawę do 300 działek automatycznych XM914E1 30x113 mm dla US Marine Corps System Command. Kontrakt obejmuje też dostawy części zamiennych, szkolenie obsług i powiązanych usług inżynierskich. Wszystko w ramach Program Manager Ground-Based Air Defense – Marine Air Defense Integrated System (MADIS) Increment 1.

Należące do USMC Joint Light Tactical Vehicle zostaną uzbrojone w moduły Protector XM914 z działkami XM914E1 30x113 mm dostarczanymi przez Northrop Grummana / Zdjęcie: USMC – Lance Cpl Scott Jenkins

MADIS jest elementem programu modernizacji naziemnej obrony powietrznej (Ground-Based Air Defense, GBAD). Na obecnym etapie dotyczy to dwóch batalionów obrony powietrznej niskiego pułapu (Low Altitude Air Defense, LAAD), które opierają się na pociskach Stinger i systemie radarowym, transportowanych na dwóch M1114 HMMWV na sekcję. Także MADIS ma opierać się na dwóch pojazdach opancerzonych (Oshkosh JLTV (Joint Light Tactical Vehicle) na sekcję – Mk1 i Mk2. MADIS Mk1 będzie odpowiedzialny przede wszystkim za niszczenie samolotów i śmigłowców. Mk2 ma zwalczać bezzałogowce (Counter-Unmanned Aircraft System, C-UAS), zapewniając jednocześnie dane radiolokacyjne oraz łączność i dowodzenie (C2).

Działka XM914E1 (30x113mm) mają stanowić uzbrojenie modułów bojowych Protector XM914 RWS w MADIS Mk1. Moduły – na podstawie odrębnego zamówienia z września 2020 dostarcza Kongsberg Protech Systems USA. Działko może strzelać ogniem pojedynczym i seriami o szybkostrzelności do 200 strz./min.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.