Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Chiński satelita FY-4B na orbicie

Astronautyka, 05 czerwca 2021

3 czerwca 2021 z ośrodka kosmicznego Xichang o 00:17 czasu chińskiego (2 czerwca o 16:17 UTC) wystartowała rakieta nośna CZ-3B (Chang Zheng 3B/G3) z satelitą pogodowym FY-4B (Fengyun 4B). Start nastąpił z 24-godzinnym opóźnieniem. Lot odbył się jednak bez problemów. Satelita został umieszczony na zaplanowanej orbicie.

Wizja chińskiego satelity pogodowego FY-4B na orbicie geostacjonarnej / Ilustracja: Chińska Administracja Meteorologiczna

Fengyun (chin. wiatr i chmury) to seria satelitów meteorologicznych, które dostarczają Chinom i ich partnerom dane do prognozowania pogody. Program obejmuje zarówno satelity na orbicie polarnej, jak i geostacjonarne. FY-4B ma być częścią konstelacji geostacjonarnej. Satelity Fengyun są obsługiwane przez Narodowe Centrum Meteorologii Satelitarnej, część Chińskiej Administracji Meteorologicznej.

Satelity Fengyun 4 są budowane przez Szanghajski Instytut Technologii Lotów Kosmicznych w oparciu o platformę SAST-5000. Dla utrzymania orientacji wykorzystują stabilizację trzyosiową. Satelita ma masę ok. 5300 kilogramów. Jest zaprojektowany do funkcjonowania przez co najmniej 5 do 7 lat.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.