Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Royal Navy testuje sztuczną inteligencję

Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 06 czerwca 2021

Podczas zakończonych właśnie 3-tygodniowych, wielonarodowych morskich ćwiczeń NATO – Formidable Shield, u wybrzeży Szkocji i Norwegii z udziałem ponad 3000 ludzi, kilkunastu okrętów i ćwiczebnych pocisków rakietowych, użytych jako realistyczne, zagrażające morskim formacjom cele – Royal Navy wykorzystała eksperymentalnie dwa systemy sztucznej inteligencji – Startle i Sycoiea, zainstalowane na pokładzie niszczyciela rakietowego opl Typu 45 HMS Dragon i fregaty rakietowej HMS Lancaster. W eksperymencie wziął jeszcze udział trzeci okręt – fregata rakietowa HMS Argyll.

Brytyjski zespół morski złożony z fregat rakietowych HMS Lancaster i HMS Argyll oraz niszczyciela opl i obrony przeciwrakietowej HMS Dragon (pośrodku) po raz pierwszy w historii do akcji przeciwko nadciągającym pociskom – dla przyspieszenia reakcji – wykorzystał systemy sztucznej inteligencji Startle i Sycoiea / Zdjęcie: Royal Navy

Na pokładach okrętów systemy nadzorowali specjaliści z brytyjskiego rządowego laboratorium obrony – Dstl oraz partnerzy przemysłowi rozwiązań ze spółek Roke, CGI i BAE Systems. System Startle został zaprojektowany, aby zmniejszyć obciążenie psychiczne marynarzy dyżurujących ze wzmożoną uwagą w sytuacji bojowej przy monitorach ukazujących obraz przestrzeni powietrznej nad okrętami podczas spodziewanego ataku rakietowego potencjalnego przeciwnika – dostarczając ludziom w czasie niemal rzeczywistym błyskawiczne sugestie związane z oceną nadciągającego niebezpieczeństwa. Zadaniem Sycoiea jest zaś równie błyskawiczne, sugerowanie ludziom konkretnych, optymalnych rodzajów broni do neutralizacji konkretnych szybko zmieniających się zagrożeń. Podczas ćwiczeń gra toczyła się o to, aby z coraz szybszymi, atakującymi z prędkością naddźwiękową pociskami dowództwo opl okrętu radziło sobie coraz szybciej.

Royal Navy cytuje opinię marynarza Seana Brooksa – zarządzającego układami obserwacji dookólnej na HMS Lancaster, który był pod wrażeniem sprawności działania oprogramowania z udziałem sztucznej inteligencji: - Byłem w stanie zidentyfikować zagrożenia rakietowe szybciej niż zwykle, a nawet wyprzedzić działania stanowiska dowodzenia walką!

Komandor por. Adam Leveridge – dowodzący systemami uzbrojenia na HMS Lancaster, poinformował, że prowadzono już testy ze sztuczną inteligencją na jego okręcie, ale odbywało się to jednak poprzez symulacje. Podczas Formidable Shield po raz pierwszy skonfrontowano ją z realnymi nadlatującymi z różnych kierunków i z różną prędkością pociskami. Oto jego refleksja: - Obserwacja tego, jak Startle i Sycoiea wzmacniają możliwości ludzkich wojowników w czasie rzeczywistym w obliczu zagrożenia pociskami naddźwiękowymi, było naprawdę imponujące – to było spojrzenie w naszą wysoce zautomatyzowaną przyszłość.

 Alasdair Gilchrist, szef programu w Dstl, powiedział: - Możliwość wprowadzenia sztucznej inteligencji na okręty jest ogromnym osiągnięciem i chociaż możemy udowodnić, że działa ona na poziomie laboratoryjnym, to dopiero włączenie marynarzy w jej wypróbowanie w praktyce jest dopiero czymś znakomitym.

Ostatnim akordem przeprowadzanych co dwa lata morskich ćwiczeń NATO w warunkach maksymalnie zbliżonych do rzeczywistości, były działania niszczyciela obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej HMS Dragon (czwartego niszczyciela typu Daring) przeciwko realnym pociskom na wodach oblewających od północy Szkocję. Symulował je odpalony z poligonu Benbecula – MQM-178 Firejet, podążający ku brytyjskiemu zespołowi morskiemu z prędkością ponad 600 km/h. Cel został odkryty przez załogę, a odpalony przez Dragona przeciwpocisk systemu Sea Viper (europejski Aster 15 lub Aster 30) osiągnął precyzyjne trafienie. Testowano także, ale bez odpalania pocisków systemy opl Sea Ceptor (pociski CAMM – proponowane Polsce w lądowej wersji dla programu Narew) obu fregat rakietowych.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.