Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

M1 wracają do USA

Strategia i polityka, 24 września 2009

Ministerstwo obrony Korei Południowej ujawniło, że zamierza sprzedać na rynek kolekcjonerski w USA prawie 100 tys. karabinów M1 Garand i karabinków M1. Ich wartość szacowana jest na ok. 108 mln USD.

Żołnierze amerykańscy w Seulu, w 1950. Stojący na pierwszym planie są uzbrojeni w karabinki M1, do tej pory pozostające w wyposażeniu jednostek rezerwowych Korei Południowej / Zdjęcie: National Archives

Broń pochodzi z zapasów mobilizacyjnych. Trafiła do Korei w czasie wojny z komunistyczną Północą oraz konfliktu w Wietnamie (Seul wystawił drugi co do wielkości po USA kontyngent do działań tym kraju).

Obecnie 7,62-mm (7,62 mm x 63) karabiny samopowtarzalne M1 Garand (United States Rifle, Caliber .30, M1) są już całkowicie przestarzałe. Zostały przyjęte do uzbrojenia w 1936, a czasy świetności przeżywały w czasie II wojny światowej. Wyprodukowano ich ok. 5,4 mln egz. Koreańczycy zamierzają sprzedać na rynek USA cały posiadany zapas - 86 tys. karabinów.

Nieco młodsze 7,62-mm (7,62 mm x 33) karabinki M1 (United States Carbine, Caliber .30, M1), zdecydowanie lżejsze i wprowadzone do służby w 1941, zachowują jeszcze - przynajmniej według Seulu - walory bojowe (używane są do dzisiaj w Izraelu, jak również państwach Ameryki Południowej). W magazynach pozostanie ich ok. 640 tys. Jedynie 22 tys. ma popłynąć za Pacyfik.

Plany dystrybucji 98 tys. sztuk broni długiej, za ok. 108 mln USD, zostały przychylnie przyjęte przez władze w Waszyngtonie. Na razie nie wiadomo jednak, kiedy karabiny zaczną trafiać do USA.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.