Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

MiG-31 z pociskami R-74M

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, 14 czerwca 2021

Dziennik Izwiestija, powołując się na swoje źródło w Ministerstwie Obrony Federacji Rosyjskiej, podał jako pierwszy informację o uzbrojeniu zmodernizowanych dwumiejscowych myśliwców przechwytujących MiG-31BM w zmodernizowaną wersję pocisków R-73 do walki powietrznej na małym dystansie, oznaczoną jako R-74M.

 Niewielką partie zmodernizowanych myśliwców przechwytujących MiG-31BM wyposażono już w pociski R-74M, a ten duet przetestowano w zwalczaniu małych szybkich celów o dużej zwrotności podczas ćwiczeń w rejonie Kamczatki. Dla Rosjan MiG-31 są podstawowymi samolotami zapewniającymi im panowanie nad olbrzymimi obszarami Północnej Drogi Wodnej / Zdjęcie: MO Federacji Rosyjskiej

Według dziennika Izwiestija, przeprowadzono już integrację systemu rakiet z urządzeniami samolotu i pierwsze egzemplarze MiG-31BM z nowym uzbrojeniem wypróbowano już nawet podczas ostatnich ćwiczeń lotniczych garnizonów na Kamczatce. Pismo podaje, za swoim informatorem, że poddane kuracji odmładzającej MiG-31BM mają służyć, zwłaszcza w ochronie rosyjskich wód arktycznych, rozmarzającej obecnie Północnej Drogi Wodnej – aż do 2028. A następnie zostaną zastąpione nowymi perspektywicznym i myśliwcami – MiG-41. Na razie wiadomo jedynie, że będą one dwusilnikowymi, dwumiejscowymi platformami latającymi do przenoszenia całej baterii pocisków średniego i dużego zasięgu, samolotami stealth, od początku dostosowanymi do działań w Arktyce. W 2021 ma zostać opublikowany ostateczny wizerunek tego przyszłego myśliwca.

MiG-31BM o prędkości bojowej przekraczającej 2 tys. km/h przenosi różnego typu uzbrojenie rakietowe do zwalczania celów powietrznych ze średniego i dużego dystansu (aż do 280 km) na 6 pylonach, jest także wyposażony w automatyczne 6 lufowe działko 23 mm (zapas amunicji – 260 nabojów wystarczy jednak tylko na 3-sekundową salwę!). Typowy promień misji bojowej samolotu to 720 km. Jest to więc samolot nie przeznaczony do prowadzenia bezpośredniej walki powietrznej. Integracja i montaż pocisków R-74M pozwolą samolotom MiG-31BM na zwalczanie śmigłowców, bezzałogowców, pocisków manewrujących i rakiet stealth oraz umożliwią samoobronę, na wypadek spotkania nad Arktyką wrogich myśliwców. Rosjanie podają nawet, że prowadzone są testy zastosowania duetu MiG-31BM z R-74M do niszczenia pocisków balistycznych, ponieważ rakieta ta ma bardzo dużą zwrotność. A ćwiczenia tego rodzaju zadań staną się powszechną regułą (MiG-31BM z nowym systemem nawigacyjnym, 2021-04-08).

R-74M są od 2015 dostarczane w niewielkich partiach dla wojsk lotniczych Federacji Rosyjskiej i także na eksport - zaufanym klientom Moskwy z oznaczeniem RWW-MD. Pocisk wyposażony jest w zmodyfikowaną, dwuzakresową głowicę poszukującą celów emitujących ciepło, którą trudno oszukać za pomocą wyrzucanych pułapek termicznych. Minimalna odległość odpalenia – to 300 m od celu. Pocisk został odmłodzony, aby mógł sobie poradzić z szybkimi, bardzo zwrotnymi, błyskawicznie manewrującym i celami latającymi.

25 marca 2020 Moskwa opublikowała film ukazujący próbne odpalenia R-74M z Su-57. Myśliwiec ma być uzbrojony w co najmniej 4 takie pociski / Zdjęcie: MO Federacji Rosyjskiej

Wedle Jurija Kliszyna, generalnego dyrektora korporacji Duks odpowiedzialnej za rozwój pocisku – R-74M ma o 25-30% zwiększoną w stosunku do R-73 skuteczność. Pocisk może być odpalany na wysokości od 20 do 20 tys. m. Podąża do celu z prędkością ponad Ma 2,5. Jego skuteczny zasięg bojowy wynosi 20 km (choć Rosjanie podają 40 km). Jednak głowica jest w stanie uchwycić cel i go utrzymywać z 10 km. Po sygnale złapania celu i jego prowadzenia (na przezierniku nahełmowym pilota lub na pulpicie uzbrojenia samolotu) rakietę można posłać z powodzeniem ku obiektowi przemieszczającemu się nawet z boku. Ma masę 106 km i długość 2,92 m, średnicę 17 cm. 8-kg głowica bojowa detonowana jest przez aż 3 systemy analizujące odległość do celu – optyczny, laserowy i radioelektroniczny. Jego masowym wytwórcą jest nowo utworzony podmiot SKTB Kurganpribor. W 2019 roku rakietę w wersji eksportowej RWW-MD pokazano po raz pierwszy publicznie na wystawie Armija. Na początku 2020 podano, że w R-74M zostaną wyposażone śmigłowce bojowe Mi-28NM, konkludując, że pocisk poradzi sobie nawet z amerykańskimi F-22 i F-35. 25 marca 2020 opublikowano zdjęcia ukazujące moment odpalania R-74M z Su-57 (ma on przenosić co najmniej 4 takie rakiety).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.