Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

3 ofiary sanitarnego Eurocoptera

Lotnictwo cywilne, 28 września 2009

W Georgetown w Południowej Karolinie 25 września rozbił się śmigłowiec Eurocopter AS350. W katastrofie zginęła cała jego załoga.

Śmigłowiec wyładował o 21:35 pacjenta na lądowisku szpitala Medical University w Charleston i wystartował do lotu powrotnego do odległej o 150 km bazy. Utracił łączność satelitarną o 23:16. Rozbił się w pobliżu Whitehall Avenue, ok. 3 km od Georgetown County Airport. W katastrofie zginął pilot, pielęgniarka i ratownik - załoga Caroline Lifecare. Pilot to 45-letni Patrick Walters z Murrells Inlet, pielęgniarka - 42-letnia Diana Conner z Florence, a ratownik medyczny - 39-letni Rondolph Dove z Bladenboro.

Służby ratownicze zostały powiadomione o utracie śmigłowca o 1:20. Wrak został znaleziony w zalesionym terenie pół godziny później.

Rozbity śmigłowiec to Eurocopter AS350 B2 Ecureuil nr rej. N417AE, nr ser. 9032 należący do Omniflight Helicopters Inc. z Teksasu - właściciela Caroline Lifecare.

W USA śmigłowce medyczne wykonują ponad 400 tys. lotów rocznie. W ub.r. zginęło w nich 28 członków załóg i pacjentów. Według National Transportation Safety Board bezpieczeństwo lotów medycznych w USA spada, a piloci muszą doskonalić umiejętność lotów nocnych. To może oznaczać dalszy wzrost kosztów. Już teraz Medicare wydaje więcej pieniędzy na transport lotniczy pacjentów (2,5 mld USD w ciągu 20 ostatnich lat) niż na funkcjonowanie sanitarek naziemnych.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.