Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Sea Breaker ze sztuczną inteligencją

Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 30 czerwca 2021

Izraelska państwowa korporacja zbrojeniowa Rafael zaprezentowała nowy precyzyjny przeciwokrętowy pocisk manewrujący Sea Breaker – przedstawiany jako broń rakietowa piątej generacji wyposażona w sztuczną inteligencję z optoelektronicznym, pracującym w podczerwieni, systemem naprowadzania na cel.

Wizualizacja dolotu do celu pocisku Sea Breaker na małej wysokości w archipelagu wysp / Ilustracja: Rafael

Sea Breaker ma zasięg 300 km i jest oferowany jako oręż przełamywania nawet bardzo silnie bronionych ruchomych i stacjonarnych obiektów morskich i lądowych, do działań na akwenach przybrzeżnych z duża ilością wysp, czy na wodach śródlądowych, w warunkach silnych zakłóceń elektromagnetycznych, kiedy tradycyjne pociski z pasywnym, czy aktywnym układem radiolokacji i prowadzenia do celu są bezradne. Pocisk może być odpalany z jednostek o bardzo małym tonażu, ale także z pokładów korwet czy fregat. Może także służyć – w wersji przeznaczonej dla baterii nabrzeżnych – do antydostępowej obrony linii brzegowej. Wówczas może być ulokowany na mobilnych wyrzutniach SPYDER – na ciężarówkach.

Sea Breker jest zaawansowanym odpowiednikiem używanych w polskich siłach zbrojnych norweskich pocisków przeciwokrętowych – NSM. W wariancie brzegowym baterie mogą działać samodzielnie – polegając na własnych układach rozpoznania celów, lub też z centralnym stanowiskiem dowodzenia posiłkującym się danymi o przeciwniku, zebranymi przez sieć obserwacyjno-sensoryczną (rozpoznanie satelitarne, lotnicze, radiolokacyjne czy wizualne).

Układ kontenerów przechowywania i startu Sea Breakerów na pokładzie korwety / Ilustracja: Rafael

System rozpoznawania wskazanych uprzednio celów lub tylko sugerowanych pociskowi, dzięki zastosowaniu algorytmów samouczącej się sztucznej inteligencji ma zdolność rozpoznawania obiektów godnych ataku, ich klasyfikacji w każdych warunkach pogodowych i wyboru odpowiedniej dla warunków trajektorii dolotu (porusza się na maksymalnie małej wysokości nad wodą lub nad ziemią). Sea Breaker jest pociskiem poddźwiękowym, za pomocą którego można planować atak z wielu kierunków i uderzenie pod odpowiednim kątem. Głównym orężem jest penetrująca głowica bojowa o masie 113 kg z prefragmentacją odłamków o sporej masie. Izraelczycy podają, że jedno trafienie wystarczy do neutralizacji okrętu o rozmiarach fregaty.

Operator Sea Breakera ma z pociskiem kontakt aż do momentu trafienia w cel, dzięki czemu można zmienić jego wstępne programowanie lub przerwać atak. Transmisja obrazu zapewnia wstępną ocenę skutków akcji. Pocisk napędzany jest oszczędnym silnikiem turboodrzutowym (zwiększającym zasięg przy małej masie startowej), a po odpaleniu z kontenera, w którym Sea Breaker jest przechowywany, podejmuje pracę, a jednocześnie rozkładane są płaty nośne.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.