Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

17,5 mld USD na tajne programy

Przemysł zbrojeniowy, 13 września 2007

Na ściśle tajne (tzw. czarne) programy badawczo-rozwojowe Pentagon zamierza przeznaczyć w przyszłym roku podatkowym 17,5 mld USD. To aż 23% środków przeznaczonych na badania i rozwój, które mają wynieść łącznie 75,1 mld USD. To podobny udział w wydatkach rozwojowych, jak w czasach zimnej wojny. W 1988 czarne programy stanowiły 25% programów badawczych - nominalnie 9,1 mld USD (ekwiwalent obecnych 16,2 mld USD). Aż 42% wydatków na czarne programy znalazło się budżecie US Air Force. 6 mld USD z ich budżetu to inne zakupy lotnicze realizowane w rzeczywistości na potrzeby CIA.

Pentagon zamierza ponadto wydać 14,4 mld USD (aż 41% z nich w budżecie USAF) na systemy powstałe w ramach wcześniejszych ściśle tajnych programów - ok. 14% budżetu zakupowego Pentagonu, przewidywanego na 101,7 mld USD. Całkowite wydatki na czarne programy wzrosły od 1995 o 112%, podczas gdy zakupy o 77%.

Niewiele wiadomo o możliwych tematach najbardziej utajnionych programów badawczo-rozwojowych. Jednym z nich jest prawdopodobnie samolot bezpilotowy rozwijający prędkość 6,5 tys. km/h na wysokości 30 km. Pentagon poszukuje samolotu zdolnego do błyskawicznego ataku na cel w dowolnym punkcie na ziemi. Być może rozwijany jest też mały statek powietrzny krótkiego startu i lądowania klasy stealth do przewozu żołnierzy jednostek specjalnych. Opracowywane są też nowe technologie walki podwodnej. Ściśle tajna jest również część programu rozwoju pojazdów odpornych na wybuchy min.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.