Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Azerbejdżan – nowy rynek uzbrojenia

20 listopada 2007

Prezydent Azerbejdżanu - 45-letni Ilham Alijew ogłosił, że w 2008 jego kraj zamierza drastycznie, aż o jedną trzecią, zwiększyć wydatki na obronę. Oznacza to, iż wzrosną one o równowartość 300 mln USD, sięgając pułapu 1,3 mld USD.

Pragniemy stworzyć silną armię - oznajmił Alijew swojej radzie ministrów, nie ukrywając, że jest to publiczna wiadomość przeznaczona dla Armenii skonfliktowanej z Azerbejdżanem o sporny obszar Nagorno-Karabachu. Nasz kraj będzie inwestował w zakupy nowego sprzętu wojskowego, w uzbrojenie, amunicję, pragniemy również zbudować silny kompleks przemysłu zbrojeniowego i poważnie zwiększyć możliwości sił zbrojnych - to zdanie prezydenckiego przemówienia wybijają na czoło media i agencje prasowe.

Nieprzyjazne zachowanie okupacyjnych sił armeńskich, ciągłe odsuwanie przez Armenię procesu negocjacyjnego, zmuszają nas do poświęcenia większej uwagi rozwiązaniom militarnym - oświadczył prezydent Alijew. Azerbejdżan musi być przygotowany do wyzwolenia swoich ziem wszelkimi środkami.

Po rozpadzie ZSRR Karabach stał się od 1991 przedmiotem ostrej rywalizacji między samodzielnymi już Armenią i Azerbejdżanem. Spięcie o oderwany od Azerbejdżanu obszar przekształciło się w konflikt zbrojny, który pochłonął życie dziesiątków ofiar. W końcu w 1994 udało się osiągnąć kruche zawieszenie broni stron. Społeczność międzynarodowa usiłowała doprowadzić strony do trwałego rozwiązania problemu Karabachu, jednak żądanie przyznania pełniej niepodległości temu terytorium, nie do zaakceptowania przez Azerów, przekreśliło wszelkie dalekosiężne plany pokojowe.

Azerbejdżan, który jest jednym z najszybciej bogacących się krajów świata w ostatnich latach, prosperity zawdzięcza rosnącym lawinowo cenom ropy - największego bogactwa kraju. Cierniem w oku Alijewa jest jednak kwestia utraconego Karabachu. Eksperci nie mają wątpliwości, że najnowsze deklaracje prezydenta rozkręcą spiralę zbrojeń w regionie i przyprowadzą do Baku emisariuszy koncernów zbrojeniowych z całego świata. Nie ma bowiem wątpliwości, iż Azerbejdżan ma za co kupować uzbrojenie i budować własny przemysł zbrojeniowy.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2019 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.