Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

MON kupuje Abramsy

Wojska lądowe, Strategia i polityka, 14 lipca 2021

Dzisiaj na terenie 1. Warszawskiej Brygady Pancernej w Wesołej odbyło się spotkanie, podczas którego przekazane zostały oficjalne informacje na temat pozyskania przez Polskę czołgów podstawowych M1A2 SEPv3 Abrams.

Szef MON zapowiedział, że zakup Abramsów dla WP stanowi odpowiedź na rosyjskie czołgi T-14 na platformie Armata / Zdjęcie: Dawid Kozdra

W wydarzeniu uczestniczył minister obrony narodowej, wiceprezes Rady Ministrów i przewodniczący Komitetu ds. Bezpieczeństwa Narodowego i Spraw Obronnych oraz Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. Jarosław Mika.

Wicepremier przekazał, że zakup ma na celu odstraszenie potencjalnego agresora. Czołgi trafią do jednostek nowo formowanej 18. Dywizji Zmechanizowanej, ulokowanej na wschód od Wisły. Wojsko Polskie ma odebrać 250 wozów, które mają stanowić uzbrojenie co najmniej czterech batalionów czołgów. Wartość zamawianych czołgów, pojazdów wsparcia, wyposażenia dodatkowego, pakietu wsparcia i logistycznego ma wynieść 23,3 mld zł. Zamówienie ma objąć także duży zapas amunicji, w tym programowalnej. Dostawy sprzętu mają się rozpocząć w przyszłym roku.

Zdaniem ministra obrony zakup nie wpłynie na realizację innych programów modernizacyjnych. W tym celu przyjęta już została uchwała Rady Ministrów, która ustanowiła wieloletni plan finansowania modernizacji WP. Na zakupy mają zostać przeznaczone środki dodatkowe, wyasygnowane spoza budżetu MON.

Polska ma zakupić czołgi w najnowszej odmianie M1A2 SEPv3, która od niedawna wchodzi do uzbrojenia US Army. Niestety nie podano szczegółów dotyczących zakupu. Najnowsze Abramsy to konstrukcja nowoczesna, poddana kompleksowej modernizacji. Dysponują one unowocześnionym systemem kierowania ogniem z kamerami termowizyjnymi nowej generacji. Armatę gładkolufową M256 kal. 120 mm dostosowano do strzelania amunicją programowalną. Na wieży montowany jest odmiana zsmu CROWS o obniżonym profilu. Wymianie uległy także wkłady pancerza specjalnego. Istotnym elementem tej wersji jest także zmieniona architektura elektroniczna czołgu oraz systemy chłodzenia. W ten sposób jest on dostosowany do dalszych modernizacji elektroniki pojazdu, montażu systemów łączności, wymiany danych, czy też systemów obrony aktywnej. Wyposażenie czołgów pozyskiwanych przez Polskę ma umożliwiać współpracę z pozyskanym w ostatnich latach amerykańskim sprzętem, w tym z samolotami wielozadaniowymi F-16 i F-35 oraz systemami artylerii rakietowej M142 HIMARS.

Oprócz czołgów zakupione zostaną również pojazdy logistyczne, wozy zabezpieczenia technicznego i symulatory. Z kolei w zakładach remontowych zbudowane zostaną kompetencje do zabezpieczenia eksploatacji Abramsów (O Abramsach dla Polski – jutro opada kurtyna , 2021-07-13).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.