Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Trzykrotnie mniejsza chińska armia

Strategia i polityka, 30 września 2009

W ciągu 2-3 lat armia chińska ma zmniejszyć swą liczebność do 700 tysięcy żołnierzy. Najmniejsze redukcje mają dotyczyć liczebności wojsk lotniczych i marynarki wojennej.

Takie informacje przekazali agencji Reuters anonimowi informatorzy z chińskiego ministerstwa obrony. Twierdzą oni, że celem reform jest utechnologicznienie chińskich sił zbrojnych. Marynarka otrzyma nowoczesne lotniskowce (obecnie służy w niej 290 tys. marynarzy), a w ciągu 3-5 lat zostaną wymienione wszystkie przestarzałe samoloty wojsk lotniczych (obecnie dysponują 2 tysiącami samolotów bojowych i 400 tys. żołnierzy). Do służby ma trafiać więcej ludzi z wyższym wykształceniem.

Obecnie chińskie siły zbrojne - największe na świecie - liczą 2,3 mln żołnierzy. Dla porównania - amerykańskie ok. 1,5 mln. Nie wiadomo, kiedy informacje o reformach i skali redukcji chińskiej armii zostaną podane oficjalnie. Na razie zasady reform nie zostały jeszcze przyjęte przez władze. Być może w praktyce tempo zmian będzie więc mniejsze. Jeden z emerytowanych chińskich oficerów twierdzi, że redukcje potrwają nawet 10 lat.

Jutro odbędzie się wielka parada, na której armia chińska zaprezentuje 52 nowe i zmodernizowane typy uzbrojenia. Na pokazach próbnych pokazano już wiele z nich (Nowe rakiety ChRL).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.