Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

IBCS zwalcza pociski manewrujące

Lotnictwo wojskowe, Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, 16 lipca 2021

Żołnierze US Army przeprowadzili próbnego strzelania z wykorzystaniem IBCS (zintegrowanego systemu dowodzenia obroną przeciwlotniczą i przeciwrakietową) Northrop Grummana, zwalczając cele symulujące pociski manewrujące, w warunkach przeciwdziałania elektronicznego.

W najnowszej próbie z użyciem IBCS w sieci IFCN połączono najwięcej, jak dotąd, różnych środków wykrywania: radar G/ATOR, dwa radary Sentinel i radar systemu OP Patriot oraz dwa radary pokładowe samolotów F-35A / Ilustracja: Northrop Grumman

Przeprowadzony na poligonie White Sands w Nowym Meksyku test wykazał zdolność integracj IBCS z systemem radiolokacyjnym Northrop Grumman AN/TPS-80 (G/ATOR). W próbie po raz pierwszy został przetestowany i zademonstrowany, w warunkach zbliżonych do rzeczywistych, system JTMC (Joint Track Manager Capability), który pozwolił na połączenie IBCS z CEC (Cooperative Engagement Capability) US Navy, umożliwiając przekazanie danych o celu z G/ATOR do zintegrowanej sieci kierowania ogniem (IFCN) IBCS. W próbie wzięły udział także dwa wielozadaniowe samoloty bojowe F-35, których pokładowe radary, zintegrowane z IFCN przekazywały informacje składające się na jednolite dane o celu, umożliwiające jego śledzenie.

W ramach próby wystrzelono dwa cele symulujące pociski manewrujące, z których jeden realizował zadanie ataku elektronicznego i zakłócenia działania stacji radiolokacyjnej, a drugi poruszał się ścieżką wymierzoną w obiekty sojusznicze. Żołnierze 3-6 Air and Missile Defense Test Detachment zastosowali IBCS do śledzenia i identyfikacji celów oraz do odpalenia pocisku PAC3 z wyrzutni systemu OP Patriot (R-460A zintegrowana z IBCS, 2021-02-04).

Była to ostatnia z ośmiu prób badawczo-rozwojowych lub operacyjnych w ramach projektu IBCS. Próbę przeprowadzono w celu redukcji ryzyka przed rozpoczęciem fazy wstępnych testów operacyjnych i oceny konstrukcji (IOT&E), które mają odbyć się jesienią br.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.