Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Dostawy Guarani 6x6 do Ghany

Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, Strategia i polityka, 16 lipca 2021

Izraelski Elbit Land Systems rozpoczął dostawy kto 6x6 Guarani do Ghany. Partia pojazdów ma liczyć 11 pojazdów z 19 zamówionych. To początek realizacji kontraktu z końca 2020, wartego 86,1 mld USD, zawartego między rządami Ghany i Izraela. Guarani są produkowane przez oddział włoskiego Iveco Defense Vehicles z Sete Lagoas w Brazylii.

Kto 6x6 Guarani w barwach armii brazylijskiej / Zdjęcie: Santiago Rivas

Sfinansowanie kontraktu zostało zaaprobowane przez parlament Ghany w październiku 2020 (z pożyczki zabezpieczonej przez Israeli Discount Bank). Wtedy nie podano jednak, o jakie pojazdy chodzi. Teraz wiadomo, że to m.in. kto 6x6 Guarani ze zdalnie sterowanym modułem REMAX z karabinem maszynowym kal. 12,7 mm. Moduł jest dostarczany przez brazylijską Ares Aeroespacial e Defesa, spółkę zależną Elbitu.

Równocześnie z zamówieniem Ghany Elbit uzyskał kontrakt o wartości 47 mln USD na dostawę 28 Guarani dla armii filipińskiej. Transportery dla Filipin mają załogową wieżę z ciężkim karabinem maszynowym kal. 12,7 mm i automatycznym granatnikiem 40 mm. Wyposażane są w cyfrowe systemy łączności E-LynX i systemy zarządzania walką Torch-X Elbitu. W te same systemy są prawdopodobnie wyposażone kto 6x6 Guarani dla Ghany.

VBTP-MR Guarani (Viatura Blindada Transporte de Pessoal – Média de Rodas) został opracowany przez Iveco i armię brazylijską w ramach programu modernizacji Urutu-III. Jego celem było zastąpienie przestarzałego brazylijskiego EE-11 Urutu. Umowa na rozwój pojazdu została zawarta w 2009.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.