Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Speeder VTOL w przedsprzedaży

Przemysł lotniczy, Lotnictwo cywilne, 17 lipca 2021

JetPack Aviation z Kalifornii zapowiada rozpoczęcie przedsprzedaży pojazdu latającego Speeder VTOL (Speeder na paliwo z powietrza, 2021-06-10). Nie ujawniono jednak dotąd jego oficjalnej ceny (nieoficjalnie ma ona wynosić 380 tys. USD). Pojazd ma być oferowany w różnych wersjach – transportu osobistego, operacji wojskowych i pomocy medycznej.

Wizja latającego motocykla Speeder w wersji rekreacyjnej / Ilustracja: JetPack Aviation

W maju zakończyły się, rozpoczęte w grudniu 2020, testy w locie pierwszego prototypu Speeder VTOL i przygotowuje się do rozpoczęcia prób z kolejnym, przejściowym, oznaczonym P1.5. Prototyp P2 ma rozpocząć testy w pierwszym kwartale 2022, a P3 – wersja do certyfikacji, do końca przyszłego roku.

Podobnie jak P1, prototyp P1.5 będzie miał cztery silniki, podczas gdy model seryjny ma ich mieć osiem. Dopiero P2 Speeder będzie miał w pełni uformowany korpus, małe demontowane do transportu skrzydła, oraz niewielkie usterzenie z przodu.

Pierwsze próby Speedera odbywały się na uwięzi. Pojazd mógł wznosić się na wysokość 25 m, demonstrując start, wznoszenie, zawis, lot bokiem i przejście do lotu poziomego. Testowano napęd z przegubowymi dyszami i układ sterowania.

Speeder VTOL ma rozwijać prędkość 240 km/h. Ma przewozić do 270 kg. Planowana długotrwałość lotu wynosi od 11 do 30 minut.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.