Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

LTS w Żukowskim

Lotnictwo wojskowe, Przemysł lotniczy, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 17 lipca 2021

15 lipca 2021 na lotnisku LII im. Gromowa w Żukowskim spotterzy zaobserwowali pełnowymiarową zamaskowaną brezentem makietę lub prototyp lekkiego jednosilnikowego myśliwca (LTS, Liochkij Takticzieskij Samoliot) piątej generacji opracowanego przez Kompanię Suchoj wchodzącą w skład OAK. Wcześniej państwowa korporacja Rostiech informowała, że OAK zaprezentuje pierwszego dnia MAKS-21 w Żukowskim całkowicie nowy samolot wojskowy. Rozpowszechniono też teaser z zamazanymi obrazami nowego samolotu pod szachowymi hasłami – Chekmate i Turn the Chessboard. Teraz wiadomo, że prezentacja LTS odbędzie się w hangarze Kompanii Suchoj ozdobionym tymi hasłami i wizerunkami konia szachowego.

Zamaskowana makieta (prototyp) LTS Kompanii Suchoj w widoku z boku / Zdjęcie: Twitter

Zdjęcia makiety (prototypu?) LTS owiniętego brezentem pokazują, że to samolot jednosilnikowy, z usterzeniem w układzie V i podkadłubowym wlotem powietrza do silnika. Zdjęcie fragmentu modelu samolotu o podobnej konfiguracji opublikowała w grudniu 2020 agencja RBC. Znajdował się on na biurku wicepremiera Federacji Rosyjskiej Jurija Borysowa (Jednosilnikowy myśliwiec Suchoja, 2021-05-27). Szef Rostiechu, Siergiej Cziemiezow informował wówczas, że koncern projektuje nową uniwersalną platformę bojową – w wariancie załogowym i bezzałogowym – bez środków z budżetu.

Zamaskowany LTS w widoku z tyłu / Zdjęcie: Twitter

W maju 2021 agencja TASS, powołując się na źródło w przemyśle lotniczym, poinformowała, że Kompania Suchoj pracuje nad pierwszym rosyjskim jednosilnikowym lekkim myśliwcem taktycznym stealth o prędkości naddźwiękowej. Samolot ma mieć masę startową do 18 tys. kg i rozwijać prędkość maksymalną ponad Ma2. Wyjątkową zwrotność i charakterystyki startu i lądowania ma mu zapewniać dysza silnika z odchylaniem wektora ciągu. Stosunek ciągu do masy samolotu jest nie mniejszy niż 1.

Fragment odsłoniętego wlotu powietrza do silnika LTS / Zdjęcie: Twitter

W LTS szeroko mają zostać wykorzystane technologie opracowane dla wielozadaniowego myśliwca stealth Su-57. Kompania Suchoj ma w nim zastosować nowy napęd z silnikiem izdielie 30. Jednak w prototypie użyto zapewne znanego już silnika AL-31FN serii 3 lub 4. Rosyjscy analitycy uważają, że LTS będzie oferowany przede wszystkim klientom zagranicznym, takim jak ZEA, Indie czy Argentyna.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.