Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Teleskop Hubble’a naprawiony

Astronautyka, 17 lipca 2021

Amerykańska agencja kosmiczna – NASA ogłosiła wczoraj, że z powodzeniem przestawiła Teleskop Kosmiczny Hubble'a (HST) na zapasowy hardware, rozpoczynając proces jego przywracania do trybu online po awarii komputera, do której doszło w ubiegłym miesiącu, 13 czerwca. Awaria spowodowała zawieszenie zbierania danych przez teleskop. Spowodował ją prawdopodobnie moduł sterujący mocą zasilacza.

Hubble Space Telescope / Zdjęcie: NASA-Smithsonian Institution-Lockheed Corporation

Zespół Hubble'a monitoruje teraz pracę sprzętu, aby upewnić się, że wszystko działa poprawnie. Rozpoczął też proces odzyskiwania kontroli na przyrządami naukowymi przy ich wychodzeniu z trybu awaryjnego. Oczekuje się, że zajmie to kilka dni. Zespół przeprowadza niezbędne procedury. Zapewnia, że instrumenty pracują stabilnie.

Przed przejściem na zapasowy hardware podjęto kilka nieudanych prób ponownego uruchomienia i konfiguracji uszkodzonego komputera. Komputer kontrolujący Hubble'a to system NASA Standard Spacecraft Computer-1 (NSSC-1). Jest bardzo stary, został zbudowany w latach 1980.

Wkrótce HST ma znaleźć następcę. Ma nim być Teleskop Kosmiczny Jamesa Webba. Zgodnie z planem ma on znaleźć się w kosmosie w październiku 2021. Teleskop Webba ma prowadzić obserwacje w podczerwieni.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.