Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Wytwórnia amunicji na Ukrainie?

Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 17 lipca 2021

Na Ukrainie projektowana jest budowa prywatnej wytwórni amunicji. Ma powstać w Żytomierzu. Inwestor – spółka Żitomirskij patronnyj zawod (ŻPZ) wystąpiła o wydzielenie w strefie przemysłowej miasta powierzchni pod budowę. W fabryce miałoby znaleźć pracę kilkuset specjalistów. Inwestycja ma być warta 100 mln USD. Wcześniej spółka poza Żytomierzem rozpatrywała inne lokalizacje, w tym Lwów i Dniepr (Dniepropietrowsk).

Zdjęcie: Ukroboronprom

Kapitał zakładowy ŻPZ wynosi 200 tys. hrywien (28,5 tys. PLN). Spółka ma siedzibę w Żytomierzu przy ul. Lecha Kaczyńskiego. Jej głównym udziałowcem jest D.A. Safonow. Wiadomo jednak, że środki na budowę mają zapewnić Kanadyjczycy z GL Munitions i Waterbury-Farrelwe we współpracy z Ukroboronpromem. Dotyczącą tego umowę podpisano 11 czerwca 2021.

To już druga w ostatnim czasie próba budowy prywatnej wytwórni amunicji na Ukrainie. Pierwszą w 2017 ogłosiła brytyjska Stiletto Systems we współpracy z kanadyjską Magnum. Plan przewidywał produkcję amunicji kalibru od 5,45 do 152 mm – do 100 mln sztuk rocznie. Na razie inwestorzy zakończyli jedynie studium wykonalności. Według znanych planów, fabryka miałaby powstać za 4 lata. Pod warunkiem, że wystarczy środków na jej budowę.

W ostatnich latach Ministerstwo Obrony Ukrainy kilka razy zapowiadało wydzielenie dużych środków na budowę fabryki amunicji. Wciąż jednak nie ma ani pieniędzy, ani wytwórni. A Ukraina jest uznawana za jedno z najbardziej skorumpowanych państw w Europie.

Na Ukrainie nie ma obecnie żadnej wytwórni amunicji. Jedyne zajmujące się tym zakłady po 2014 znalazły się poza kontrolą rządu – w Ługańsku.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.