Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Algieria i Pakistan w Osetii Północnej

Strategia i polityka, Wojska lądowe, Wojska specjalne, 18 lipca 2021

W odpowiedzi na udział zaprzyjaźnionych z Zachodem państw arabskich – z Królestwem Maroka na czele – w manewrach NATO w akwenie Morza Czarnego, które Rosja uznaje za strefę swoich wpływów, Moskwa zaprosiła współpracujące z nią kraje muzułmańskie, z Algierią i Pakistanem w pierwszym szeregu, na ćwiczenia wojskowe na terenie Osetii Północnej (część Federacji Rosyjskiej). Według prasy algierskiej, zakończono już przygotowania do tych ćwiczeń, które zaplanowano na okres końca września – początku października 2021 na poligonie Tatarskoje, w pobliżu granicy z Gruzją (która właśnie wzięła udział w czarnomorskich manewrach Sojuszu Atlantyckiego razem z Ukrainą).

Jeden z wysokich rangą dowódców ANP zapoznaje się z wprowadzonymi do linii rosyjskimi systemami uzbrojenia – KTO BTR i pociskami przeciwpancernymi Kornet. Algiera zainteresowana jest m.in. najnowszymi systemami rosyjskiego uzbrojenia rakietowego wojsk lądowych / Zdjęcie: ANP

Ze strony algierskiej w ćwiczeniach wziąć ma udział grupa żołnierzy jednostek specjalnych wspierana przez oddział logistyczny i lotniczy. Z kolei Rosja ma wydelegować formacje specjalne z składu 58. armii, stacjonującej we Władykaukazie w Osetii Północnej. Moskwa wcześniej podała, że prócz własnych jednostek bojowych Południowego Okręgu Wojskowego na poligonie w Tatarskoje spodziewać się należy żołnierzy sił specjalnych z Abchazjii, Algierii, Południowej Osetii, Armenii, Indii, Kazachstanu i Pakistanu. Scenariusz ćwiczeń przewiduje wspólny trening w poszukiwaniu, lokalizacji i niszczeniu nielegalnych formacji zbrojnych potencjalnego przeciwnika, a także skryte działania infiltracyjne na terenach zajętych przez ewentualnych terrorystów.

Szeroki udział komandosów algierskich, którzy do Osetii Północnej dolecą zapewne na pokładach transportowców Ił-76 – zapowiedział Said Szanegriha, szef Sztabu Narodowej Armii Ludowej Algierii (L’Armee Nationale Populaire – ANP, 17. armią świata i pierwszą na kontynencie afrykańskim) podczas międzynarodowej konferencji bezpieczeństwa, która obradowała w Moskwie 24 - 25 czerwca 2021. Z informacji mediów algierskich wynika, że wojskowych z ANP interesują doświadczenia Rosjan zdobyte w operacjach aktywnej ochrony szlaków transportu ropy i gazu przed atakami terrorystycznymi, a także operacje artylerii i wojsk rakietowych (rakiety Iskander) przeciwko wykrytym z orbity lub za pomocą bezzałogowców skupiskom wrogiej, zbrojnej opozycji.

Udział Algierii w rosyjskim przedsięwzięciu w Osetii Północnej ma być rodzajem odpowiedzi tego kraju na zacieśniające się relacje militarne sąsiedniego Królestwa Maroka z Stanami Zjednoczonymi Ameryki. Algieria jest zainteresowania najnowszymi rosyjskimi systemami uzbrojenia rakietowego wojsk lądowych, jak i czołgami T-14 Armata, czy myśliwcami Su-57 – tymi ostatnimi także w wariancie dwumiejscowym.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.