W odpowiedzi na udział zaprzyjaźnionych z Zachodem państw arabskich – z Królestwem Maroka na czele – w manewrach NATO w akwenie Morza Czarnego, które Rosja uznaje za strefę swoich wpływów, Moskwa zaprosiła współpracujące z nią kraje muzułmańskie, z Algierią i Pakistanem w pierwszym szeregu, na ćwiczenia wojskowe na terenie Osetii Północnej (część Federacji Rosyjskiej). Według prasy algierskiej, zakończono już przygotowania do tych ćwiczeń, które zaplanowano na okres końca września – początku października 2021 na poligonie Tatarskoje, w pobliżu granicy z Gruzją (która właśnie wzięła udział w czarnomorskich manewrach Sojuszu Atlantyckiego razem z Ukrainą).
Ze strony algierskiej w ćwiczeniach wziąć ma udział grupa żołnierzy jednostek specjalnych wspierana przez oddział logistyczny i lotniczy. Z kolei Rosja ma wydelegować formacje specjalne z składu 58. armii, stacjonującej we Władykaukazie w Osetii Północnej. Moskwa wcześniej podała, że prócz własnych jednostek bojowych Południowego Okręgu Wojskowego na poligonie w Tatarskoje spodziewać się należy żołnierzy sił specjalnych z Abchazjii, Algierii, Południowej Osetii, Armenii, Indii, Kazachstanu i Pakistanu. Scenariusz ćwiczeń przewiduje wspólny trening w poszukiwaniu, lokalizacji i niszczeniu nielegalnych formacji zbrojnych potencjalnego przeciwnika, a także skryte działania infiltracyjne na terenach zajętych przez ewentualnych terrorystów.
Szeroki udział komandosów algierskich, którzy do Osetii Północnej dolecą zapewne na pokładach transportowców Ił-76 – zapowiedział Said Szanegriha, szef Sztabu Narodowej Armii Ludowej Algierii (L’Armee Nationale Populaire – ANP, 17. armią świata i pierwszą na kontynencie afrykańskim) podczas międzynarodowej konferencji bezpieczeństwa, która obradowała w Moskwie 24 - 25 czerwca 2021. Z informacji mediów algierskich wynika, że wojskowych z ANP interesują doświadczenia Rosjan zdobyte w operacjach aktywnej ochrony szlaków transportu ropy i gazu przed atakami terrorystycznymi, a także operacje artylerii i wojsk rakietowych (rakiety Iskander) przeciwko wykrytym z orbity lub za pomocą bezzałogowców skupiskom wrogiej, zbrojnej opozycji.
Udział Algierii w rosyjskim przedsięwzięciu w Osetii Północnej ma być rodzajem odpowiedzi tego kraju na zacieśniające się relacje militarne sąsiedniego Królestwa Maroka z Stanami Zjednoczonymi Ameryki. Algieria jest zainteresowania najnowszymi rosyjskimi systemami uzbrojenia rakietowego wojsk lądowych, jak i czołgami T-14 Armata, czy myśliwcami Su-57 – tymi ostatnimi także w wariancie dwumiejscowym.