Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Debiut Patriota w Australii

Strategia i polityka, Wojska lądowe, 19 lipca 2021

Podczas ćwiczeń Talisman Sabre 2021 doszło do pierwszego na terytorium Australii wystrzelenia pocisków przeciwlotniczych systemu MIM-104 Patriot używanego przez US Army. Wraz z nim współdziałały australijskie RBS-70.

Strzelania przeciwlotników biorących udział w Talisman Sabre 2021 odbywają się na poligonie Shoalwater Bay / Zdjęcie: Departament Obrony Australii 

Talisman Sabre 2021 to największe bilateralne ćwiczenie wojskowe w Australii z wojskami USA. Bierze w nim udział 17 tys. żołnierzy, w tym 8 tys. australijskich. W czasie ćwiczenia odgrywane są różne scenariusze obejmujące działania na lądzie, w powietrzu i na morzu.

Wśród ćwiczących wojsk znalazły się również komponenty wydzielone z pododdziałów przeciwlotniczych. Australię reprezentuje 16. pułk obrony powietrznej Royal Australian Artillery wchodzący w skład Australian Army. Z kolei Amerykanie wystawili elementy 1. pułku artylerii przeciwlotniczej z 38. Brygady Artylerii Przeciwlotniczej US Army, który stacjonuje w Japonii.

Australijscy przeciwlotnicy realizują strzelania z użyciem systemów przeciwlotniczych bardzo krótkiego zasięgu RBS-70 współpracujących z radarami Giraffe AMB – przeprowadzono już strzelania do celów na dystansie 2 km. Z kolei z Patriotów wystrzelono do tej pory dwa pociski PAC-2, które poraziły cele na dystansie ponad 20 km. W obu przypadkach za cele posłużyły bsl.

Współpraca przeciwlotników z Australii i USA w czasie Talisman Sabre 2021 pozwala zwiększyć poziom integracji obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej obu państw. Jak powiedział dowódca baterii A z 1. pułku artylerii przeciwlotniczej kpt. Philip Le: Udało nam się zademonstrować możliwość wspólnego działania z australijskimi systemami uzbrojenia oraz zdolność do koordynowania łączności i wspólnego zwalczania celów powietrznych.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.