Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Republika Korei wycofała MIM-23 Hawk

Lotnictwo wojskowe, 20 lipca 2021

Według informacji pojawiających się w południowokoreańskich mediach Daehanminguk Gong-gun (wojska lotnicze Republiki Korei) wycofały ostatnie zestawy przeciwlotnicze MIM-23 Hawk. Zostały one zastąpione opracowanymi lokalnie systemami Cheongung Block-1. Tym samym zakończyła się trwająca od 1983 eksploatacja tego systemu w Republice Korei.

 Do wycofania MIM-23 Hawk ze składu Daehanminguk Gong-gun doszło rok po zakończeniu dostaw seryjnych Cheongung Block-1 / Zdjęcie: MO Republiki Korei

Ostatnim pododdziałem używającym MIM-23 była Jednostka 2970 (batalion) z 1. Rakietowej Brygady Przeciwlotniczej. W służbie znajdowało się łącznie 24 baterie MIM-23. Wraz z Hawkiem wycofano także system dowodzenia obroną powietrzną AN/TSQ-73 będący w linii przez 39 lat.

W miejsce amerykańskiego systemu do użycia weszły systemy Cheongung Block-1, których projektowanie zakończono w 2011, zaś w 2013 rozpoczęto ich produkcję seryjną. Jest to system zdolny do zwalczania celów powietrznych w odległości 40 km i na pułapie 20 km w promieniu 360º.

Pociski systemu naprowadzane są inercyjnie w środkowej fazie lotu, z kolei w finalnej fazie uruchamiana jest zamontowana w pocisku głowica radiolokacyjna. W skład baterii Cheongung Block-1 wchodzą cztery mobilne wyrzutnie pionowe mieszczące po osiem pocisków, stacja radiolokacyjna oraz stacja dowodzenia i kierowania. Wszystkie elementy są umieszczane na podwoziach ciężarówek 8x8.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.