Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Bryza w Brindisi

Lotnictwo wojskowe, Marynarka wojenna, Strategia i polityka, 30 lipca 2021

Nasi włoscy korespondenci uchwycili okiem kamery polską Bryzę M28B 1R nr takt. 1116  z 44. Bazy Lotnictwa Morskiego Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej w porcie lotniczym Brindisi, położonym nad brzegiem Adriatyku. Jak się okazało samolot poleciał z techniczną misją transportową do Polskiego Kontyngentu Wojskowego działającego w operacji patrolowej Unii Europejskiej – EUNAVFOR MED IRINI (po grecku oznacza to nadzieję) z międzynarodowej bazy Sigonella (15 km na zachód od Katanii) na Sycylii.

Bryza M28B 1R (nr takt. 1116) widziana pod koniec lipca 2021 z portu lotniczego Brindisi podczas technicznego lotu transportowego do naszego kontyngentu wojskowego na Sycylii / Zdjęcie: domena publiczna

Była to zwyczajna misja logistyczna, a nie przebazowanie via Brindisi nowego samolotu patrolowego. To bowiem nastąpiło na przełomie maja i czerwca 2021, kiedy z Polski wysłaliśmy do bazy Sigonella nowy samolot – Bryzę M28B 1R o numerze taktycznym 1008. Maszyna jest już weteranem operacji sycylijskich. W Sigonella znalazła się latem tego roku po raz piąty. Istotne jest, że załogi Bryz Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej w lotniczych operacjach europejskich z Sycylii (poprzednią była EUNAVFOR MED SOPHIA, zakończona w kwietniu 2020) zdobyły ogromne doświadczenie w lotach patrolowych, których celami są monitoring żeglugi między Europa a Afryką, lustracja przestrzegania embarga nałożonego na Libię oraz kontrola nielegalnej emigracji. Efektem tego wszystkiego były zmiany w wyposażeniu samolotów, postulowane przez załogi. Na podstawie umowy między Inspektoratem Wsparcia a PZL Mielec zabudowano dodatkowe systemy: automatycznej identyfikacji jednostek pływających AIS, szybkiej łączności satelitarnej oraz dodatkowe radiostacje dla nawigatorów.

23 lipca 2021 Gdynia-Babie Doły: pożegnanie IV zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w składzie europejskiej operacji EUNAVFOR MED IRINI / Zdjęcie: Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej

23 lipca 2021 na lotnisku 43. Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdynii-Babich Dołach pożegnano żołnierzy IV już zmiany polskiego kontyngentu w EU IRINI. Odlecieli oni do bazy Sigonella na pokładzie C-130E Hercules naszych wojsk lotniczych. Zastępują oni swoich poprzedników (z III zmiany) pełniących sycylijskie dyżury morskie od stycznia 2021. Warto przypomnieć, że od kwietnia 2021 loty patrolowe nad wybrzeżem tureckim i wschodnią częścią Morza Śródziemnego oraz Morzem Czarnym w służbie NATO z Bazy w Incirlik wykonuje Bryza M28B 1R o numerze taktycznym 1006.

Lotnisko Brindisi – wykorzystywane w przelotach naszych Bryz na Sycylię na trwale weszło do historii polskich skrzydeł. Z Brindisi od grudnia 1943 do marca 1945 działała 1586. Eskadra Specjalnego przeznaczenia 301. Dywizjonu Bombowego, która na Halifaxach i Liberatorach latała ze zrzutami dla polskiego podziemia. Ma ona na koncie 97 lotów, stracono 16 samolotów, poległo 112 naszych lotników. W 2014 w bazie lotniczej Campo Casale w Brindisi odsłonięto tablicę pamiątkową ku czci poległych lotników polskich i alianckich. Załogi Bryz międzylądujących w Brindisi w drodze na Sycylię starają się złożyć tam kwiaty.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.