Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Certyfikacja Joby Aviation

Przemysł lotniczy, Lotnictwo cywilne, 31 lipca 2021

Joby Aviation poinformowała o rozpoczęciu procesu certyfikacji jako przewoźnika lotniczego według FAA (Federal Aviation Administration) Part 135. Homologacja będzie jej potrzebna do rozpoczęcia operacji taksówek latających z wykorzystaniem 4-miejscowych samolotów eVTOL (Joby eVTOL z Garmin G3000, 2021-02-11). Kalifornijskie przedsiębiorstwo poinformowało, że jest na dobrej drodze do uzyskania homologacji oraz certyfikatu typu tego samolotu. Usługi komercyjne w USA zamierza rozpocząć w 2024.

Prototyp nienazwanego jeszcze samolotu eVTOL, zbudowany przez Joby Aviation, w czasie testów w locie / Zdjęcie: Joby Aviation

Joby spodziewa się, że w sierpniu rozpocznie drugi z pięciu etapów certyfikacji. Prześle wówczas dodatkowe materiały i informacje do FAA, w tym pełny zestaw instrukcji operacyjnych. Następnym krokiem będzie wizyta inspektorów FAA w przedsiębiorstwie w celu oceny metodyki szkolenia załóg i bezpośredniej obserwacji operacji lotniczych. Joby uważa, że uzyska certyfikat przewoźnika lotniczego przed końcem 2022. Gdy tylko go otrzyma, planuje eksploatować już istniejące, konwencjonalne samoloty. Dopiero później chce dodać do floty swój, jeszcze nienazwany, samolot eVTOL. Uzyskanie dla niego certyfikatu typu jest przewidywane na 2023. Samoloty Joby eVTOL mają latać z jednym pilotem na pokładzie i 4 pasażerami na trasach do 240 km z prędkością maksymalną 320 km/h.

Przygotowaniami Joby do rozpoczęcia komercyjnych usług lotniczych kieruje Bonny Simi, która wcześniej zajmowała wyższe stanowiska operacyjne i strategiczne w JetBlue Airways i United Airlines. W skład zespołu operacyjnego wchodzą również inni doświadczeni specjaliści o zróżnicowanym pochodzeniu – cywilnym i wojskowym. Jest wśród nich zastępca dyrektora operacyjnego Kellen Mollahan, były pilot przemiennopłata MV-22 USMC, dyrektor ds. utrzymania ruchu Matthew Lykins, doświadczony inspektor bezpieczeństwa i audytor, a także dyrektor ds. standardów lotu i szkolenia Peter Wilson – były pilot testowy w programie samolotów bojowych stealth F-35 Lockheed Martina.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.