Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

UKSC rozpoczęło działalność

Astronautyka, Strategia i polityka, 03 sierpnia 2021

W bazie RAF High Wycombe 29 lipca odbyła się ceremonia inaugurująca działalność UK Space Command (dowództwa wojsk kosmicznych). W trakcie uroczystości wręczono także pierwsze odznaki żołnierzy wojsk kosmicznych (ang. Space Operator) – otrzymało je 6 lotników RAF, oficer British Army i oficer z USA, przebywający w Europie w ramach wymiany.

Odznaka operatora brytyjskich wojsk kosmicznych / Zdjęcie: MO W. Brytanii

Ponieważ nasi przeciwnicy polepszają swoje zdolności kosmiczne, ważne jest, aby inwestować w przestrzeń kosmiczną, aby zapewnić, że zachowamy zwycięską przewagę w tej szybko rozwijającej się domenie operacyjnej – stwierdził minister ds. zamówień obronnych Jeremy Quin.

Domena przestrzeni kosmicznej jest niezbędna nie tylko w umożliwieniu operacji wojskowych na całym świecie, ale także dla codziennego życia całego narodu. Po oficjalnym otwarciu naszej siedziby możemy teraz prowadzić operacje kosmiczne, chroniąc interesy Wielkiej Brytanii i jej sojuszników w kosmosie – dodał dowódca UK Space Command Air Vice Marshal Paul Godfrey.

Utworzone 1 kwietnia 2021 UK Space Command to wspólne dowództwo brytyjskich sił zbrojnych, a jego personel stanowią oficerowie i żołnierze Royal Air Force (wojsk lotniczych), British Army (wojsk lądowych) i Royal Navy (marynarki wojennej) oraz pracownicy British Civil Service.

Do zadań UKSC należeć ma kierowanie operacjami w kosmosie, szkolenie i rozwój personelu wojsk kosmicznych i rozwój i nadzorowanie produkcji wyposażenia do misji kosmicznych. Po zgłoszeniu całkowitej zdolności bojowej UKSC będzie kierować i dowodzić wszystkimi brytyjskimi jednostkami zaangażowanymi w działalność w przestrzeni kosmicznej, w tym m. in. Centrum Operacji Kosmicznych mieszczącym się w bazie RAF Fylingdales i systemem Skynet (sic!). UKSC będzie także współpracować z UK Strategic Command (Dowództwem Strategicznym) i Defence Science and Technology Laboratory (laboratorium ds. obrony i technologii).

Strategia Londynu zakłada wyasygnowanie w ciągu dekady 1,4 mld GBP na działania w przestrzeni kosmicznej w celu zapewnienia zdolności obrony kraju w sferze cywilnej, handlowej, gospodarczej i wojskowej. To także część wspólnej inicjatywy kosmicznej, realizowanej przez Australię, Francję, Kanadę, Niemcy, Nową Zelandię, Stany Zjednoczone Ameryki i Wielką Brytanię, której celem jest zacieśnienie współpracy, koordynacji i interoperacyjności w przestrzeni kosmicznej.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.