Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Pierwszy Abrams dla Kuwejtu

Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, Wojska lądowe, 04 sierpnia 2021

29 lipca 2021 delegacja sił zbrojnych Kuwejtu odebrała w USA pierwszy z zamówionych czołgów M1A2K Abrams. Zamówienie z 2017 dotyczyło 218 pojazdów tego typu. Według dostępnych danych, w pierwszej kolejności Kuwejt zamówił prototyp czołgu, zbudowany na bazie kadłuba i wieży starego Abramsa. W grudniu 2017 Departament Obrony USA zlecił jego budowę za 24,3 mln USD General Dynamics Land Systems (GDLS). Miał być gotowy w grudniu 2019. To zapewne ten czołg, z dużym opóźnieniem, został przekazany Kuwejtowi do testów.

Pamiątkowe zdjęcie ze skromnej uroczystości przekazania pierwszego czołgu M1A2K Abrams delegacji Kuwejtu. Wydarzenie miał miejsce zapewne w JSMC w Lima w stanie Ohio / Zdjęcie: SZ Kuwejtu

Według informacji DSCA (Defense Security Cooperation Agency) z grudnia 2016, 218 zmodernizowanych Abramsów dla Kuwejtu miało kosztować maksymalnie 1,7 mld USD. Rok później Kuwejt zdecydował się na zakup czołgów zbudowanych na bazie kadłubów i wież przechowywanych w USA. Ma je zbudować General Dynamics w Joint Services Manufacturing Center (JSMC) w Lima w stanie Ohio.

Ze zdjęcia dołączonego do informacji wynika, że M1A2K jest uzbrojony w zdalnie sterowany moduł uzbrojenia M153 Protector i Counter Sniper Anti-Materiel Mount (CSAMM), który umożliwia zamontowanie karabinu maszynowego kalibru .50. W pierwotnym powiadomieniu DSCA mowa była też o specjalnym pancerzu, M1A2 Thermal Imaging System, odbiornikach GPS AN/PSN-13, wzmacniaczach obrazu kierowcy AN/VAS-5, systemach czujników tylnej półsfery i radiostacjach AN/VRC-92E SINCGARS.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.