Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Indyjska Iskra maluje się w Bydgoszczy

Historia, Lotnictwo wojskowe, 05 sierpnia 2021

Przechodzący restaurację i malowanie w Wojskowych Zakładach Lotniczych nr 2 S.A. w Bydgoszczy egzemplarz krakowskiej Iskry z Muzeum Lotnictwa Polskiego, który otrzyma barwy wojsk lotniczych Indii i numer W1741 – zostanie w zapowiedzianym terminie – do końca lata 2021 przewieziony z powrotem do Krakowa – zapewniają bydgoszczanie. Inicjatywa odrestaurowania przez bydgoską spółkę lotniczą muzealnego samolotu wspierana jest przez Agencję Lotniczą Altair, która jest partnerem medialnym krakowskiego muzeum.

Najprawdopodobniej już we wrześniu Iskrę upodobnioną do W1741, złożoną i w nowiutkim bydgoskim malowaniu będzie można podziwiać w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie / Zdjęcia: WZL-2

Iskra w indyjskim malowaniu, która będzie prezentowana w Krakowie, ma być namacalną prezentacją i przypomnieniem jednego z największych sukcesów eksportowych polskiego przemysłu lotniczego.  Dostawę do Indii mieleckich samolotów zrealizowano w kilku partiach, w sumie przez indyjską szkołę lotniczą w Hakimpecie przewinęło się 76 Iskier. Kontrakty na remonty tych samolotów realizowały bydgoskie zakłady, które obchodzą 75-lecie swojego istnienia i jednocześnie w 2021 roku przypada 20 rocznica zakończenia  serwisowania przez nie Iskier eksploatowanych przez wojska lotnicze Indii. Warto przypomnieć, ze w Indiach Iskry służyły do szkolenia pilotów w bazie Hakimpet aż do 16 grudnia 2004. Tam też przebywała ekipa serwisowa WZL nr 2 która po wyremontowaniu w Polsce i przetransportowaniu drogą lotniczą samolotów do Indii wykonywała prace montażu i oblotu samolotów.

Do odtworzenia historycznego malowania wybrano egzemplarz oznaczony symbolem taktycznym W1741 z dużym czarnym numerem 41 na przedzie kadłuba oraz charakterystycznymi dla lotnictwa szkolnego w Indiach żółtymi końcówkami skrzydeł i statecznika pionowego oraz żółto-czarnymi pasami wokół ogona. W samolot lotnictwa indyjskiego wcieliła się przechowywana w krakowskim muzeum Iskra o numerze taktycznym 1415, która nie tylko została przemalowana. Proces odrestaurowania samolotu przypominał raczej remont statku powietrznego. Wykonano naprawy blacharskie, uzupełniono brakujące komponenty, usunięto wyposażenie nie występujące na indyjskich samolotach.

Najprawdopodobniej już we wrześniu Iskrę odrestaurowaną i upodobnioną do W1741, złożoną i w nowiutkim bydgoskim malowaniu będzie można podziwiać w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie (Reinkarnacja krakowskiej Iskry, 2021-04-23).
GaleriaPowiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.