Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

ASMP-A w służbie

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 05 października 2009

1 października odbyła się ceremonia oficjalnego przyjęcia do służby nowego, francuskiego pocisku rakietowego średniego zasięgu z głowicą atomową: Air Sol Moyenne Portée Amélioré (ASMP-A), który został zintegrowany z samolotami Mirage 2000N-K2.

 Jeden z 44 wyprodukowanych Mirage 2000N-K2, zdolny do przenoszenia pocisków rakietowych z głowicami atomowymi. Formalnie od kilku dni trwa się proces ich przezbrajania w pociski ASMP-A / Zdjęcie: Armée de l'Air

Według oficjalnych informacji Francuzi posiadają 84 pociski Air Sol Moyenne Portée (ASMP), wyposażone w głowice atomowe o mocy 150 lub 300 kt. Zostały one wprowadzone do służby w 1986, jako uzbrojenie samolotów Mirage 2000 i Rafale. We francuskiej doktrynie wykorzystania broni atomowej traktowane są jako forma ostatecznego ostrzeżenia, przed ewentualnym użyciem pocisków strategicznych, odpalanych z pokładów podwodnych okrętów atomowych.

Ich podstawową słabością jest jednak ograniczony zasięg. W zależności od wysokości lotu samolotu i zaprogramowanej prędkości lotu pocisku, wynosi ona od 80 do 300 km, a więc naraża nosiciela na oddziaływanie wrogich systemów przeciwlotniczych średniego i dalekiego zasięgu. W związku z tym w 1997 rozpoczęto program stworzenia zmodernizowanej wersji pocisku. W grudniu 2000 zawarto w tej sprawie umowę z Aerospatiale Matra Missiles (obecnie MBDA France). W marcu zakończono cykl jego prób. W 2010 ma zostać sfinalizowany proces integracji nowej broni z samolotami Rafale.

Według ujawnionych danych, ASMP-A ma zasięg zwiększony do 500-600 km. Zmianie uległ system nawigacji i naprowadzania. W pocisku zamontowano również nowe głowice atomowe.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.