Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Koniec offsetu w Polsce

Strategia i polityka, Przemysł zbrojeniowy, 07 października 2009

Wczoraj Kancelaria Prezydenta RP poinformowała o podpisaniu przez Lecha Kaczyńskiego ustawy o zmianie ustawy o niektórych umowach kompensacyjnych zawieranych w związku z umowami dostaw na potrzeby obronności i bezpieczeństwa państwa. Jej zapisy dopuszczają zakupy sprzętu bez wymaganego offsetu.

Zapisy nowelizacji są bardzo krótkie. Sprowadzają się do zmian w dwóch artykułach. Pierwszy passus mówi o możliwości wyłączenia z obowiązku offsetowego transakcji, które zapewniają dostawy uzbrojenia, sprzętu wojskowego, części zamiennych i materiałów eksploatacyjnych niezbędnych dla zapewnienia właściwego funkcjonowania i wyposażenia Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej kierowanych do działań poza granicami państwa lub wykonujących takie działania.

Ma to pomóc w szybkim realizowaniu zamówień dla kontyngentu w Afganistanie. Do tej pory można było skrócić procedury, w ramach pilnej potrzeby operacyjnej, jednak nadal istniał obowiązek przedstawienia dodatkowej umowy kompensacyjnej, jeżeli wartość kontraktu przekraczała równowartość 5 mln Euro.

Druga zmiana pozwoli na ograniczenie procesu zakupu i jego autoryzacji wyłącznie do MON. Do tej pory zgodę musiał wydawać również rząd. Obecnie rola rady ministrów sprowadzi się jedynie do zaakceptowania informacji szefa resortu obrony. Ustawa stanowi bowiem, że Minister Obrony Narodowej przedkłada Sejmowi i Radzie Ministrów, do dnia 31 marca każdego roku, roczne sprawozdanie dotyczące ilości, wartości oraz przeznaczenia dostaw zrealizowanych w trybie, o którym mowa w ust. 2 pkt 4.

Zapisy wejdą w życie w momencie opublikowania w Dzienniku Ustaw.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.