Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Prezentacja Euro Hawka

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 10 października 2009

8 października, w zakładach Northrop Grummana w Palmdale, odbyła się prezentacja pierwszego Euro Hawka przeznaczonego dla Luftwaffe - wspólnego przedsięwzięcia amerykańskiego koncernu i europejskiego EADS.

Pierwszy Euro Hawk z Palmdale. Jego prezentacja nastąpiła 22 miesiące po podpisaniu kontraktu / Zdjęcie: Northrop Grumman

Maszyna jest produktem EuroHawk GmbH, joint-venture Northrop Grummana i EADS Defence & Security. Amerykanie dostarczają samolot - zmodernizowany RQ-4 Global Hawk - ze stacją kontroli lotu, Niemcy - system rozpoznania radioelektronicznego, wraz z panelem jego obsługi naziemnej. Euro Hawki zastąpią wykorzystywane od ponad 35 lat załogowe Breguet Atlantic.

Niemieckie ministerstwo obrony zleciło spółce opracowanie i wdrożenie systemu w styczniu 2007, kosztem 559 mln USD (430 mln Euro). Czwartkowa uroczystość stanowi jeden z kluczowych momentów realizowania tego programu, choć do przyjęcia prezentowanego samolotu do służby pozostała jeszcze daleka droga. Poważnym wyzwaniem jest dokończenie przygotowanego w Niemczech systemu rozpoznania. Planuje się, że po integracji urządzeń i serii testów, Euro Hawk zostanie przyjęty do służby w 2011.

Niemcy planują zakup 5 samolotów, łącznie z prezentowanym. Jednak dostawy maszyn seryjnych zostaną zrealizowane dopiero w latach 2016-2017. Wartość tego kontraktu szacowana jest również na ok. 430 mln Euro.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.