Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

29. MSPO otwarty

Imprezy branżowe, Przemysł zbrojeniowy, Ludzie, 07 września 2021

Dzisiaj, 7 września odbyła się uroczystość otwarcia 29. Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego. Prezes Targów Kielce, dr Andrzej Mochoń, powitał najważniejszych gości, w tym ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka i szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego Pawła Solocha. Podkreślił, że po południu na Salonie pojawi się także Zwierzchnik Sił Zbrojnych, prezydent Andrzej Duda.

Słowem, które podkreślał prezes Mochoń, było szczęście. To ono, poza ciężką pracą, przyczyniło się do sukcesu MSPO. Salon od samego początku towarzyszy zmianom zachodzącym w Siłach Zbrojnych RP. Dzięki niemu można obserwować przemiany w polskiej zbrojeniówce – konsolidację przedsiębiorstw państwowych i pojawienie się dużych podmiotów prywatnych.

Swoje odwiedziny na 29. MSPO zapowiedziało 15 oficjalnych delegacji zagranicznych. Pawilony narodowe zorganizowało 6 państw – Hiszpania, Niemcy, W. Brytania, Ukraina, USA i Włochy. Kolejny rok prezentują się też polskie Siły Zbrojne. Andrzej Mochoń przypomniał, że po raz pierwszy ich ekspozycja pojawiła się w 1999 – roku wejścia Polski do NATO. Prezes Targów Kielce podziękował wszystkim dowódcom wojskowym, którzy przyczynili się do powstania kolejnych wystaw.

MSPO promują międzynarodową współpracę w dziedzinie bezpieczeństwa. W ostatnich latach także w zakresie ochrony cyberprzestrzeni. Targi Kielce zwiększają jednocześnie zakres organizowanych imprez. W dniach 15-17 listopada odbędą się po raz pierwszy na ich terenie targi POLSECURE.

Prezes Mochoń przypomniał, że w ubiegłym roku, gdy pandemia była jeszcze pod wieloma względami nieprzewidywalna, udało się – w bardzo trudnych warunkach – zorganizować MSPO. Uczestniczyło w nim 188 przedsiębiorstw z 5 państw. W tym roku, który jest również bardzo trudny, jest 401 wystawców reprezentujących 27 państw. Zabrakło przedsiębiorstw z niektórych krajów, w tym z Australii, skąd miało pojawić się kilkunastu odbiorców, ale zatrzymały ich przepisy COVID-owe.

W bieżącym roku całą halę zajęły przedsiębiorstwa Polskiej Grupy Zbrojeniowej. PGZ zawarła też umowę o strategicznej współpracy z Targami Kielce na kolejne lata. Pojawiły się także ekspozycje instytutów naukowych i uczelni. Andrzej Mochoń zapowiedział, że podczas MSPO odbędzie się wiele konferencji, które zawsze towarzyszyły targom.

- Nasze targi są bezpieczne. Po ubiegłorocznych imprezach nie odnotowaliśmy żadnych zachorowań na COVID. Tak na pewno będzie także w tym roku – ocenił Andrzej Mochoń.

W przyszłym roku odbędzie się jubileuszowy, 30. MSPO. – Mam nadzieje, że będzie on znacznie bardziej otwarty niż obecny. Także dla szerszej publiczności – zapowiedział prezes Targów Kielce.

Słowa Andrzeja Mochonia potwierdził Bogdan Wenta – prezydent Kielc. Zauważył on, że MSPO to znakomite miejsce spotkań dla ludzi z branży zbrojeniowej. I przypomniał, że ubiegłoroczny salon okazał się jedyną imprezą targową branży zbrojeniowej w Europie. – Sukces MSPO to także sukces Kielc. Zapraszam wszystkich do odwiedzania naszego miasta. Warto zobaczyć, jak ono się w ostatnich latach zmienia – powiedział Wenta.

Szef BBN, Paweł Soloch odczytał list prezydenta RP. Prezydent wyraził podziękowanie wszystkim, którzy zdecydowali się – mimo trudnych czasów – na udział w Salonie i podkreślił rolę poczucia bezpieczeństwa we współczesnym świecie. Zauważył także istotną rolę resortu obrony narodowej i ważną misję modernizacji polskiej armii.

Wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz odczytał list premiera Mateusza Morawieckiego. Jego zdaniem, Salon jest istotnym miejscem do promocji polskiego przemysłu obronnego na arenie międzynarodowej. Premier podkreślił, iż światowy format MSPO, to doskonała szansa dla polskich przedsiębiorstw na promocję. - Przemysł obronny to gwarancja bezpieczeństwa i koło zamachowe naszej gospodarki – podkreślił.

Z kolei Sebastian Chwałek, prezes PGZ, odczytał list od Jarosława Kaczyńskiego, wiceprezesa Rady Ministrów. W liście wicepremier ds. bezpieczeństwa wyraził radość z okazji organizacji wydarzenia na tak wysokim poziomie. – Było i jest to możliwe dzięki współpracy wielu instytucji. Salon przyczyni się do modernizacji polskiej armii – ocenił.

Minister Mariusz Błaszczak wysoko ocenił markę MSPO. – To silna polska marka. To bardzo ważne wydarzenie dla przemysłu obronnego (...). Żyjemy w czasach trudnych, w czasach niebezpiecznych. (...) Polska zbroi się dlatego, że taka jest potrzeba. W 2014 MON wydało na zakupy uzbrojenia 8,5 mld PLN, a w 2020 już ponad 17,5 mld USD. Podejmujemy dalsze działania na rzecz wzrostu finansowania zakupów wojskowych. Jesienią przedstawimy jego nowy model  – dodał minister.

Na zakończenie Mariusz Błaszczak wypowiedział tradycyjną formułę otwarcia MSPO. Salon potrwa do 10 sierpnia 2021.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.