Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Indie zamówiły 120 bsl SkyStriker

Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 11 września 2021

Indyjskie media poinformowały, że 31 sierpnia 2021 armia indyjska zawarła kontrakt na dostawę 120 bojowych bsl (amunicji krążącej) SkyStriker zaprojektowanych przez izraelski Elbit Systems. Mają być one montowane przez indyjską Alpha-Elsec Defense and Aerospace Systems (AED-AS) z Bengaluru (Bangalore). Kontrakt jest wart 1 mld INR (13,7 mln USD).

Bsl – amunicja krążąca Elbit SkyStriker w wersji zmodernizowanej / Zdjęcie: Elbit Systems

AED-AS to spółka joint-venture Alpha Design Technologies Limited (ADTL) z izraelskim Elbit Systems. Ma ona dostarczyć zamówione bsl SkyStriker w ciągu 12 miesięcy. Produkcja już się rozpoczęła i obejmuje także zamówienia eksportowe.

Amunicja krążąca SkyStriker powstała w 2017. Elbit System sprzedał ją armii Izraela, ale też do kilku innych krajów. Pierwszym ujawnionym odbiorcą został Azerbejdżan. Bsl pokazano tam na paradzie w styczniu 2019. Azerbejdżan użył SkyStrikery w wojnie z Armenią o Górski Karabach jesienią 2020.

Bsl SkyStriker jest napędzany silnikiem elektrycznym ze śmigłem pchającym. Startuje z wykorzystaniem małej katapulty. Jego zasięg wynosi 100 km. Lata z prędkością do 185 km/h. Masa startowa SkyStrikera wynosi 35 kg, w tym głowica bojowa 5 – 10 kg. Jeśli bsl nie zostanie wykorzystany do zaatakowania celu może wrócić na miejsce startu (lub inne wybrane) i wylądować na spadochronie.

SkyStriker jest produkowany w dwóch wariantach, różniących się kształtem kadłuba, płata i usterzenia. Pierwotnie jego usterzenie miało 3 powierzchnie sterowe, później zwiększono je do czterech. Azerbejdżan kupił izraelskie bsl w obu wariantach.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.