Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Udana misja Zhongxing-9B

Astronautyka, 11 września 2021

9 września 2021 o 19:50 czasu pekińskiego z ośrodka kosmicznego Xichang wystartowała rakieta nośna CZ-3B. Na jej pokładzie znajdował się satelita telekomunikacyjny Zhongxing-9B (ChinaSat-9B). Misja okazała się udana. Satelita w ciągu blisko godziny od startu trafił na zaplanowaną orbitę.

Satelita jest oparty na DFH-4E, ulepszonej wersji znanej platformy DFH-4 opracowanej przez Chińską Akademię Technologii Kosmicznych (CAST), wchodzącą w skład CASC, zajmującą się produkcją satelitów. DFH-4E ma masę około 5500 kg. Jest wyposażony w hybrydowy napęd elektryczny i chemiczny.

Rakieta nośna CZ-3B startuje z ośrodka kosmicznego Xichang z satelitą telekomunikacyjnym Zhongxing-9B na pokładzie, 9 września 2021, 19:50 czasu pekińskiego / Zdjęcie: CASC

Według CASC, ChinaSat-9B będzie obsługiwać transmisję programów wideo wysokiej rozdzielczości 4K i 8K przy użyciu specjalnie zaprojektowanego transpondera 54 MHz. Ma też świadczyć usługi łączności na potrzeby ratownictwa i pomocy w przypadku katastrof. Satelita będzie obsługiwany przez spółkę zależną CASC – China Satcom.

China Satcom jest operatorem 15 satelitów telekomunikacyjnych. Część z nich to Zhongxing, a pozostałe to Apstar. Zhongxing-9B ma zastąpić Zhongxing-9A.

Zhongxing-9A wystartował w czerwcu 2017, ale problem z trzecim stopniem rakiety nośnej spowodował, że satelita trafił na niższą orbitę niż planowano. Wymagało to od Zhongxing-9A użycia własnego paliwa do 10 korekt orbity, aby wznieść się na orbitę geostacjonarną 101,4oE. To skróciło planowany 15-letni okres eksploatacji satelity do 3,5 lat.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.