Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

USA wycofują się z Arabii Saudyjskiej

Strategia i polityka, Wojska lądowe, 12 września 2021

W ostatnich tygodniach USA wycofały z Arabii Saudyjskiej systemy obrony powietrznej THAAD (Terminal High Altitude Air Defense) i baterie Patriot. Operacja odbywa się w tajemnicy. Systemy były rozmieszczone w bazie lotniczej Prince Sultan, ok. 100 km od Rijadu.

Zdjęcia satelitarne opublikowane przez Planet Labs Inc., pokazujące ten sam obszar bazy lotniczej Prince Sultan w Arabii Saudyjskiej. Po lewej – z 9 sierpnia 2021, po prawej – z 10 września. Widać, że Amerykanie wycofali stamtąd prawie cały sprzęt, w tym systemy obrony powietrznej THAAD / Zdjęcia: Planet Labs

Rzecznik Pentagonu, John F. Kirby przyznał, że przesunięto niektóre środki obrony przeciwlotniczej. Dodał jednak, że USA utrzymują szerokie i głębokie zaangażowanie na rzecz swoich bliskowschodnich sojuszników. Jednak zdjęcia opublikowane 10 września 2021 przez Planet Labs nie pozostawiają wątpliwości. Miejsca, w których znajdowały się amerykańskie systemy obrony powietrznej, są puste.

Przedstawiciele saudyjskiego resortu obrony stwierdzili, że przesunięcie niektórych zdolności obronnych zaprzyjaźnionych Stanów Zjednoczonych Ameryki z regionu odbywa się poprzez wspólne zrozumienie i przeorientowanie strategii obronnych. Jeszcze niedawno przekonywali jednak, że wycofanie systemów obrony powietrznej USA z Arabii Saudyjskiej jest niemożliwe. Szczególnie wobec coraz częstszych ataków rakietowych rebeliantów Huti z Jemenu.

 


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.