Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Macedońska defilada

Imprezy branżowe, Lotnictwo wojskowe, Wojska lądowe, Służby państwowe, 13 września 2021

Macedończycy 8 września świętowali Den na nezavisnosta (Dzień Niepodległości). Jednym z elementów obchodów była defilada w Skopje, w której wzięli udział macedońscy żołnierze i policjanci. Pokazano także używany przez nich sprzęt.

Dzień Niepodległości jest świętem narodowym upamiętniającym uzyskanie przez Macedonię Północną (do niedawna – Macedonia) niepodległości w 1991. Wówczas Macedończycy poprzez referendum zadecydowali o odłączeniu republiki od Jugosławii. Poparcie dla odłączenia republiki od federacji zadeklarowało 95,5% głosujących.

Defilada przemieszczała się wzdłuż słynnej ulicy 11 października i przed gmachem Parlamentu Macedonii. Najciekawszy element parady rozpoczął się wraz z pojawieniem się elitarnych jednostek Ministerstvo za Vnatrešni Raboti (Ministerstwa Spraw Wewnętrznych). W defiladzie wzięli udział funkcjonariusze Oddel za Specijalni Policiski Operacii (Oddziału Operacji Specjalnych Policji), Edinica za Specijalni Zadači Tigar (Jednostki Zadań Specjalnych Tigar), Edinica za Brzo Rasporeduvanje (Jednostki Szybkiego Reagowania), Posebna Edinica za Poddrška (Jednostki Wsparcia Specjalnego) i Edinica za Interventna Policija (Jednostki Interwencyjnej Policji). Ta ostatnia formacja jest najmłodsza, ponieważ powstała 31 grudnia 2019 zastępując niesławną Edinica za Prv Odgovor i Intervencija Alfa (Pierwszą Jednostkę Odpowiedzi i Interwencji Alfa).

Kolumna pojazdów używanych przez oddziały specjalne macedońskiej policjiPodporządkowany jednostkom policyjnym ambulans M1100Wojskowe transportery TM-170Para wojskowych Mi-17 / Zdjęcia: Dragan Cvetic

W czasie prezentacji funkcjonariusze oddziałów specjalnych pokazali użytkowany sprzęt. Podczas defilady w trzech kolumnach można było zobaczyć osiem izraelskich pojazdów opancerzonych Rafael Wolf 4x4 w dwóch wersjach, sześć pojazdów opancerzonych TM-170 Hermelin 4x4, cztery motocykle terenowe, cztery pojazdy terenowe Toyota Land Cruiser i osiem vanów Fiat Ducato. Nowością był podarowany przez USA ambulans AM General M1100 w malowaniu pustynnym.

Wojskową część defilady otworzyła kolumna Generalštab (Sztabu Generalnego) podporządkowana Bataljon za počesti (Batalionowi Straży Honorowej). Armija na Republika Severna Makedonija (Armia Republiki Macedonii Północnej) prezentowała przede wszystkim jednostki specjalne podporządkowane Komanda za Operacii (Dowództwu Operacyjnemu), takie jak Bataljon za Voena Policija (batalion żandarmerii), Izviduvačko Razuznavački Bataljon (batalion łączności) i Bataljon na Specijalni Sili (batalion sił specjalnych). Była to okazja do pokazania pary pojazdów taktycznych Otokar Cobra 4x4, sześciu uzbrojonych transporterów TM-170 i sześciu uzbrojonych HMMWV.

Oprócz nich zaprezentowano parę HMMWV w odmianie wozu łączności i rozpoznania, a także 4 ciężarówki Iveco 90.17 holujące haubice M101A1 kal. 105 mm. Na paradzie debiutowały 2 nowe wozy dekontaminacyjne Ford Heavy Duty 4x4 i pojedynczy transporter czołgów BMC 8x8. Ten ostatni został przekazany przez Turcję w kwietniu br. Może przewozić ładunki ważące 70 t, zaś dopuszczalna masa całkowita pojazdu to 120 tys. kg.

Pokazano także część eksploatowanych przez wojsko i policję statków powietrznych. W skromnej paradzie lotniczej wzięło udział 9 samolotów i śmigłowców. Wśród nich znalazło się po jednym policyjnym śmigłowcu AB.206B-2, AB.212 i Mi-171E. Wojsko pokazało parę Mi-17, jednego Mi-8MT, jednego Bell 206B-3 i parę samolotów szkolnych Zlin 242L.

Na podstawie informacji Igora Bożinovskiego.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.