Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Nowy wzt na bazie czołgu typu 15

Wojska lądowe, 14 września 2021

Chińskie media poinformowały, że podczas sierpniowych ćwiczeń przeprowadzonych na Wyżynie Tybetańskiej przez oddziały Tybetańskiego Regionu Wojskowego Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej po raz pierwszy ujawniono szerszej publiczności nowy wóz zabezpieczenia technicznego bazujący na czołgu lekkim typu 15. Wzt służy do ewakuacji i wsparcia pododdziałów czołgowych. Wyposażony jest w lemiesz do prac ziemnych, wyciągarkę i żuraw do podnoszenia ciężkich przedmiotów. Dzięki niemu możliwa będzie ewakuacja czołgów uszkodzonych na polu bitwy i dalsze ich remonty. W porównaniu z poprzednikiem nowy wzt jest lżejszy, a przez to bardziej mobilny. Pojazd uzbrojono w 7,62-mm km.

Wprowadzenie długo oczekiwanego pojazdu do służby poprawi zdolność bojową chińskich czołgów typu 15 podczas operowania w regionach wysokogórskich. Nowy wzt dostarczy im części zamienne w przypadku awarii i umożliwi przeprowadzenie naprawy na miejscu / Zdjęcie: Twitter

Według państwowej CCTV manewry, w których udział wzięło 10 brygad i pułków Tybetańskiego Regionu Wojskowego, miały pokazać zdolność do obrony regionu granicznego. Ćwiczące jednostki miały wsparcie artylerii i śmigłowców.

Ćwiczenia na poligonach na wysokości ponad 4500 m obejmowały prowadzenie długotrwałej walki z przeciwnikiem, wykonywanie napraw czołgów i strzelania z użyciem ostrej amunicji. Scenariusze bojowe miały zapewnić doskonalenie taktyki współpracy czołgów ze sobą, jak i z pododdziałami piechoty, a jeden z nich zakładał zdobycie przez czołgi i piechotę wysuniętego stanowiska wroga.

Operujący na płaskowyżu czołg typu 15 może znacznie zwiększyć zdolności szybkiego reagowania ChAL-W w regionach położonych na dużych wysokościach, zapewniając właściwą równowagę siły ognia, mobilności i ochrony – powiedział Song Zhongping, chiński ekspert wojskowy i komentator telewizyjny.

W obszarach wysokogórskich chińskie wojska lądowe do tej pory korzystały ze starszego wzt typu 84, zbudowanym na podwoziu 40-t czołgu. Pojazd taki nie odznaczał się wystarczającą dzielnością terenową i istniało duże ryzyko, że nie dotrze do trudnodostępnych miejsc i nie udzieli pomocy załogom pojazdów pancernych.

Wprowadzenie do służby coraz większej liczby czołgów typu 15 – głównie w reakcji na napiętą sytuację graniczną w Ladakhu – wymaga zapewnienia im właściwej obsługi na polu walki i na tyłach. Pekin z pewnością będzie kontynuował wprowadzanie nowych czołgów i niezbędnych im wzt.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.