Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Lockheed Martin zaprezentował LMXT

Przemysł lotniczy, Przemysł zbrojeniowy, Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 18 września 2021

Lockheed Martin zaprezentował swoją propozycję na pomostowy latający tankowiec dla USAF – KC-Y. To LMXT, oparty na konstrukcji Airbusa A330 MRTT. Samolot będzie konkurował z KC-46A Boeinga.

LMXT został zmodyfikowany, by spełnić wymagania US Air Force. Zmiany obejmują m.in. nowy system łączności potrzebny do funkcjonowania nowego, jednolitego systemu dowodzenia (Joint All-Domain Operations). Zwiększono też zasięg i możliwości podawania paliwa różnym statkom powietrznym. Samolot będzie wykorzystywać automatyczny system tankowania – Automatic Air-to-Air Refueling (A3R).

Wizja latającego zbiornikowca Lockheed Martin LMXT tankującego myśliwiec stealth F-35 / Ilustracja: Lockheed Martin

US Air Force ogłosiły informację o poszukiwaniu pomostowego latającego tankowca w czerwcu 2021. Program nazwano KC-Y. Zamówienie ma obejmować 160 samolotów. Pierwszych 15 maszyn powinno zostać dostarczonych w 2029.

Lockheed Martin podkreśla, że LMXT będzie wykorzystywał sprawdzony w działaniu, zaawansowany system wizyjny A330. To oczywisty przytyk wobec KC-46, który ma różne problemy techniczne, w tym właśnie z systemem wizyjnym. System ten ma być zastąpiony przez w pełni sprawny dopiero w 2023.

A330 MRTT i KC-46 rywalizowały wcześniej o kontrakt US Air Force na KC-X. Ostatecznie, w budzących poważne wątpliwości okolicznościach, został on w 2010 przyznany Boeingowi. Tymczasem A330 odnotował wiele sukcesów eksportowych. Samoloty tego typu zostały sprzedane 13 operatorom, w tym Arabii Saudyjskiej, Australii, Singapurowi i Wielkiej Brytanii.

Lockheed Martin podkreśla, że w wypadku zwycięstwa w rywalizacji o zamówienie na KC-Y, samoloty LMXT będą produkowane w USA. W Ameryce, przez Amerykanów dla Amerykanów – głosi hasło koncernu w filmie reklamowym. LM nie ujawnił jednak, gdzie umieści montownię LMXT. Airbus planował budowę A330 MRTT w Mobile w stanie Alabama.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.