Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Mniejszy ruch lotniczy do i z Polski

Lotnictwo cywilne, 13 października 2009

13,4% mniej pasażerów obsłużyły polskie lotniska w pierwszym półroczu bieżącego roku, w porównaniu do analogicznego okresu 2008, wynika z danych Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Nadal podstawowym kierunkiem lotów jest Wielka Brytania.

W ciągu pierwszych 6 miesięcy bieżącego roku polskie porty lotnicze obsłużyły 6 816 tys. pasażerów w międzynarodowym ruchu regularnym. Rok wcześniej przez lotniska przewinęło się zaś prawie 7,9 mln osób. Daje to spadek przewozów o 13,4%.

Tylko nieznacznie zmieniła się zaś geografia połączeń. Nadal na pierwszym miejscu znajdowały się połączenia z lotniskami londyńskimi (Heathrow, Gatwick, Stansted, Luton oraz City), z których skorzystało 1,277 mln osób, co stanowi 19% całego, międzynarodowego ruchu naszego kraju.

Drugim w kolejności kierunkiem był Frankfurt (448 tys. pasażerów), a następnie Dublin (391 tys.), Monachium (323 tys.) i Paryż (313 tys.).

Największe spadki ruchu w ujęciu ilościowym można było zaobserwować na takich kierunkach jak: Londyn (203 tys. pasażerów), Dublin (96 tys. pasażerów) oraz Kopenhaga (70 tys. pasażerów). Z pierwszych dwudziestu najbardziej popularnych kierunków, jedynie pięć wykazało dodatnią dynamikę ruchu i były to w kolejności: Birmingham, Bergamo, Frankfurt, Rzym oraz Sztokholm. Na uwagę zasługują także znaczące spadki ruchu na kierunkach amerykańskich: do Chicago (łącznie 87 tys. osób), Nowego Jorku (47 tys.) oraz New Jersey, które osiągnęły wartość ponad 20%.

Wśród krajów, zdecydowanie największe natężenie ruchu wystąpiło do i z Wielkiej Brytanii, wynosząc ponad 2 mln pasażerów, co stanowiło ponad 30% międzynarodowego ruchu regularnego. Na drugim miejscu znalazły się kierunki niemieckie, z liczbą 1 mln 200 tys. pasażerów (udział 18,4%), a na trzecim irlandzkie, z 550 tys. pasażerów oraz 8-procentowym udziałem.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.