Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Testy nowego systemu wre do F-16

Przemysł zbrojeniowy, Przemysł lotniczy, Lotnictwo wojskowe, 20 września 2021

Northrop Grumman poinformował o testach nowego systemu walki radioelektronicznej – NGEW (Next Generation Electronic Warfare), przeznaczonego do myśliwców F-16. Badano m.in. współpracę z radarem AN/APG-83 SABR (Scalable Agile Beam Radar). Testy dowiodły pełnej interoperacyjności obu systemów w realistycznym, skomplikowanym środowisku widma elektromagnetycznego. Obejmowało ono ponad 170 punktów emitujących promieniowanie – powietrznych i lądowych, w tym Joint Threat Emitters z Volk Field.

Latające stanowisko badawcze Northrop Grummana bazujące na samolocie CRJ-700 z umieszczoną na dziobie przednią częścią samolotu F-16 wyposażoną w NGEW i SABR / Zdjęcie: Northrop Grumman

Do testów wykorzystano latające stanowisko badawcze bazujące na samolocie CRJ-700. Na jego dziobie umieszczono przednią część samolotu F-16 wyposażoną w NGEW i SABR. Testy prowadzono podczas ćwiczeń Northern Lightning, które odbywały się od 9 do 20 sierpnia 2021 w Volk Field Combat Readiness Training Center. W ćwiczeniach brało udział ok. 60 samolotów bojowych dwóch generacji z Air National Guard, Air Force, Navy i Marines, w tym F-16, F/A-18 i F-35.

W testach współdziałania NGEW i SABRE Northrop Grumman współpracował z 85th Test and Evaluation Squadron, Operational Flight Program Combined Test Force I biurem programu F-16. NGEW obejmował nowy Digital Radar Warning Receiver, nowe anteny i procesory oraz cyfrowy oraz ultraszekoropasmowy zagłuszacz sygnałów o dużej przepustowości. Taki sam zestaw ma zostać zainstalowany na samolocie F-16 z bazy Eglin, gdzie za niecały rok powinny rozpocząć się jego testy.

Northrop Grumman uzyskał kontrakt US Air Force na rozwój NGEW pod koniec 2020. Jeśli testy systemów okażą się udane, w NGEW ma zostać wyposażonych 450 samolotów F-16. W pakiety opracowane przez Northrop Grummana będą mogły być wyposażane także inne samoloty.

 


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.